Webnoviny - Svet

Trestné oznámenie na Zuzanu Wienk je nedôstojné

WEBNOVINY.SK

Zuzana Wienk Foto: SITA/Michal Burza BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Nezávislá sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu považuje za neprimeraný, nevhodný a nedôstojný postup Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý podal trestné oznámenie na výkonnú riaditeľku Aliancie Fair-Play Zuzanu Wienk.

„Myslíme si, že súdy, ktoré by mali byť garantmi základných ľudských práv a slobôd, majú byť zdržanlivé pri kritike verejnosti voči ich činnosti a na kritické slová majú v zásade reagovať iba slovami, (žiadosť o vysvetlenie, vyvracanie kritiky presvedčivou argumentáciou a pod.)," uvádza sa v stanovisku iniciatívy, ktoré poskytla hovorkyňa Katarína Javorčíková.

Najvyšší súd podal trestné oznámenie na Wienk pre podozrenie zo spáchania trestného činu krivého obvinenia, respektíve ohovárania. Podľa NS SR je riaditeľka mimovládnej Aliancie Fair-play podozrivá, že verejne krivo a bez dôkazov na základe nepravdivých informácií obvinila predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina a bývalú podpredsedníčku súdu Danielu Švecovú, že nezákonne menili senáty a prideľovali veci sudcom.

Oznámenie bolo doručené Úradu boja proti korupcii, Generálnej prokuratúre SR a prezidentovi Prezídia Policajného zboru SR. Podľa Wienk sa dal tento krok NS SR očakávať, keďže „pozorne sledujeme kroky Štefana Harabina voči médiám a ľuďom, ktorí informujú o dianí na NS SR“. Informácie sú tak závažné, že by sa nimi malo zaoberať ministerstvo spravodlivosti a príslušné orgány, ktoré ich samé vyhodnotia a rozhodnú o ďalších krokoch, dodala pre agentúru SITA Wienk.

Aliancia Fair-play v polovici septembra odovzdala do podateľne ministerstva spravodlivosti podnet na podanie disciplinárneho návrhu, pretože podľa Aliancie boli mnohé spisy na Najvyššom súde SR pridelené senátom a následne konkrétnym sudcom v rozpore so zákonom.

Podľa Aliancie Fair-play sa disciplinárnych previnení dopustili predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin a podpredsedníčka NS SR Daniela Švecová, keď už raz pridelené súdne spisy rozdelili priamo sudcom bez použitia elektronickej podateľne. Išlo údajne o 30 spisov.

Boli to vraj opatrenia na vyrovnanie nerovnomernej záťaže senátov, opatrenie po odchode sudkyne do dôchodku a opatrenie pre dlhodobú neprítomnosť dvoch sudcov.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM