Ilustračný obrázok k článku TRI zásady, aby vám radiátor nevyplienil peňaženku. Každé euro sa zíde!
Zdroj: TASR/František Iván

TRI zásady, aby vám radiátor nevyplienil peňaženku. Každé euro sa zíde!

Vonku je už čoraz chladnejšie a v bytoch sa začala vykurovacia sezóna. Účty za teplo patria medzi najväčšie finančné položky domácnosti. Takto ich skrotíte!

MI Ako ušetriť
MI Ako ušetriť

TRI zásady, aby vám radiátor nevyplienil peňaženku. Každé euro sa zíde!

Vonku je už čoraz chladnejšie a v bytoch sa začala vykurovacia sezóna. Účty za teplo patria medzi najväčšie finančné položky domácnosti. Takto ich skrotíte!

Ilustračný obrázok k článku TRI zásady, aby vám radiátor nevyplienil peňaženku. Každé euro sa zíde!
Zdroj: TASR/František Iván

Vedeli ste, že až dve tretiny spotreby energií v domácnosti zhltne vykurovanie? Hoci teplárne prišli s dobrou správou, že ich ceny pôjdu v budúcom roku výrazne dole, stále budú horúce radiátory odkrajovať stovky eur ročne z domáceho rozpočtu. Vďaka týmto trom zásadám to však môže byť menej.

Odvzdušnite radiátor!

Každý vie, že ak sa radiátor nezohrieva rovnomerne, klokoce, prípadne je úplne studený, treba ho skúsiť odvzdušniť. Vedeli ste však, že tým aj ušetríte peniaze?

Ako vysvetľuje energie-portal.sk, neodvzdušnený radiátor nemôže riadne fungovať, pretože v ňom voda správne neprúdi. Následne musíte pridávať stále väčšiu intenzitu vykurovania, ak chcete dosiahnuť požadovaný tepelný komfort.

„Tým však spotrebúvate viac energie, ako je potrebné. Odvzdušnenie radiátora je jednoduché a rýchle riešenie ako znížiť svoju spotrebu tepla a náklady na vykurovanie,” uvádza energie-portal.sk.

Postup je jednoduchý a zvládnu ho aj menej zručné osoby. Na začiatok nastavte radiátor na najvyšší stupeň a počkajte aspoň pol hodinu. Ak bývate v rodinnom dome, vypnite obehové čerpadlo.

Potom zoberte odvzdušňovací kľúč a opatrne začnite uvoľňovať ventil na radiátore. Nezabudnite pred tým položiť na dlážku handru a nádobu na zachytenie vytekajúcej vody. Misku môžete držať aj priamo pod ventilom.

Z radiátora začne syčať horúci vzduch, preto treba byť opatrný. Keď začne vytekať aj voda, proces je hotový a ventil môžete opäť utiahnuť.

Odokryte radiátor!

Teplo z radiátora musí voľne sálať do celej miestnosti. Preto ak máte pred vykurovacím telesom nábytok, alebo ho zakrývajú závesy, znižujete jeho efektívnosť. Teplo sa nemôže dostatočne šíriť ďalej a vy automaticky pridávate ďalšie stupne na vykurovaní.

Podľa niektorých odhadov prekrytie radiátorov zvyšuje náklady na vykurovanie o 5 až 10 percent. Ročne sú to desiatky eur zbytočne vypustené do vzduchu.

Ak chcete vykurovať naozaj optimálne a maximalizovať výkon radiátora, môžete využiť aj starú fintu. Vložte za vykurovacie teleso tepelnú izoláciu, ktorá bude ešte viac odrážať teplo do priestoru. Môže to byť aj doska z polystyrénu či iného izolantu, na ktorú ešte natiahnete hliníkovú fóliu.

Využite susedov

Táto zásada platí najmä pre majiteľov bytov. Ak nie je práve treskúca zima, skúste sa nechať vykurovať susedmi. To znamená, že v izbách, ktoré susedia s inými bytmi a nie sú umiestnené v rohu bytovky, vám určite bude stačiť stiahnuť radiátor na minimum.

Celkovo je dobré myslieť na to, že zbytočne prekúrený vzduch nie je dobrý ani zo zdravotného hľadiska. Vysušuje sliznicu nosa a človek je náchylnejší na infekcie.

Preto sa odporúča udržiavať teplotu v byte na maximálne 20 °C. Odhaduje sa, že s každým ďalším stupňom smerom dolu ušetríte približne 5 percent nákladov na vykurovanie.

V kuchyni a spálni by teplota mala byť ešte nižšia. V prvom prípade vám ako dodatočný tepelný zdroj slúži aj sporák s rúrou. V spálni sa zasa zdržiavate minimálne a teplota miestnosti na spanie by nemala prekročiť 18 °C.

Nezabúdajte ani na správne vetranie. Čerstvý vzduch je nevyhnutný, najmä ak máte doma chorého človeka. Neustále pootvorené okná na štrbinové vetranie však neefektívne vypúšťajú von priveľa tepla.

Oveľa lepšie je pravidelné nárazové vetranie. To znamená, že otvoríte okná či balkónové dvere dokorán a po piatich minútach ich opäť zatvoríte. Tento postup opakujte aspoň päťkrát za deň.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín