Turínske plátno? Vedci majú nový DÔKAZ, podľa ktorého v ňom naozaj mohol byť pochovaný Ježiš!
Turínske plátno fascinuje a zároveň máta nielen veriacich už stáročia. Ide skutočne o plachtu, v ktorej bol pochovaný Ježiš?
Od osemdesiatych rokov 20. storočia skúmalo Turínske plátno viac ako 170 odborníkov. A dospeli k najrôznejším výsledkom. Napríklad v roku 1988 vykonali tri nezávislé laboratóriá rádiouhlíkovú analýzu, podľa ktorej látka nemôže byť oveľa staršia ako približne 700 rokov.
Títo výskumníci dospeli k záveru, že plachta bola vyrobená v rokoch 1260 až 1390 nášho letopočtu.
Je preto pochopiteľné, že viacerí odborníci aj laici pochybujú o tom, že naozaj ide o kus látky, do ktorej bol zabalený Ježiš. Na druhej strane, nad neomylnosťou využívanej metódy visel otáznik.
Všetko je inak?
Nedávno sa však zrealizoval nový výskum, ktorý úplne vyvrátil uvedené závery. Ako informuje server Daily Mail, zatiaľ čo štúdie uskutočnené v roku 1988 sa zamerali na analýzu rozpadu rádioaktívneho izotopu uhlíka na určenie veku materiálu, nové analýzy využili iný prístup.
Vedci teraz analyzovali malé vzorky látky pod röntgenovým prístrojom, aby zmerali rozklad celulózy v plátne. Celulóza totiž pozostáva z reťazcov spojených molekúl cukru, ktorých rozklad sa dá použiť na určenie doby existencie látky.
Výsledok? Štúdia posúva plachtu do dávnejšej histórie, práve do obdobia, kedy žil Ježiš.
Nov zistenia
V záveroch uverejnených v odbornom časopise Heritage vedci zdôrazňujú, že rozklad celulózy v Turínskom plátne zodpovedá iným ľanovým látkam z 1. storočia, ktoré sa našli na území dnešného Izraela.
Okrem toho, vedecký tím vykonal aj porovnania so vzorkami pláten z rokov 1260 až 1390, pričom nedokázal nájsť žiadne zhody v rozklade celulózy.
Podľa hlavného autora novej štúdie, Liberata De Cara, kontaminácia vzoriek mohla predtým viesť k nesprávnym výsledkom v datovaní uhlíka-14 vykonanom v roku 1988.
Turínske plátno
Ide o ľanovú plachtu, na ktorej sa nachádzajú nevysvetlené odtlačky a škvrny. Ako je uvedené na Wikipédii, je jednou z najvýznamnejších kresťanských relikvií, keďže podľa tradície do tejto plachty Jozef z Arimatey a Nikodém zabalili telo umučeného Ježiša Krista po tom, ako ho zložili z kríža.
Obojstranné škvrny na plachte (spredu i zozadu) pripomínajú odtlačok tváre a tela mŕtveho muža s ranami po bičovaní a na rukách a nohách s ranami po ukrižovaní.
Od 16. storočia sa uchováva v Turíne a v nepravidelných intervaloch sa sprístupňuje verejnosti.
Na fotke: kópia Turínskeho plátna