Aktualizované Krimi

TVRDÉ slová Kušnírovej na súde: Bola to politická vražda, VIDEO

Vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu matka zavraždenej Zlatica.

Zdroj: Dnes24.sk

„Bola to politická vražda,“ uviedla Zlatica Kušnírová. Vo svojej spontánnej výpovedi rozprávala o tom, ako sa nevedela dcére a budúcemu zaťovi dovolať. Pýtala sa obžalovaných, kto im dal právo siahnuť na život ich detí. Apelovala na to, že aj obžalovaní majú svoje vlastné deti.

Výsluch rodičov

Kušnírová počas svojho výsluchu uviedla, že pred Marianom Kočnerom Jána Kuciaka varovala. Ten jej hovoril, že o ňom písať bude, pretože vidí, čo sa deje. Podľa jej slov veril, že sa „Slovensko jedného dňa prebudí“.

Počas svedeckej výpovede sa jej spýtala obžalovaná Alena Zsuzsová, či jej niečo hovorí prezumpcia neviny a po jej výpovedi skonštatovala, že prezentuje jej vinu ako fakt.

Túto otázku považuje právny zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic za neprípustnú. „Svedok má vypovedať o tom, čo prežíval vlastnými zmyslami a nie odpovedať na teoretické právne otázky,“ spresnil advokát.

Toho otázky smerovali miestami k emotívnym odpovediam. Lipšic sa pýtal na vzťah Kušnírovej s dcérou, ako aj na dosah, aký na ňu zanechala vražda. Takéto otázky podľa Lipšica smerovali ku náhrade škody v otázke nemajetkovej ujmy. „Ako deklarovali obe rodiny, tak si nárok uplatnili nie pre to, aby získali financie. Chcú ho dať na dobročinné účely,“ spresnil.

Otec mal hneď podozrenie

Otcovi zavraždeného Jána Kuciaka Jozefa napadlo hneď po vražde jeho syna, že za tým stojí obžalovaný Marian Kočner. „Hovoril som si, že sa u nás niečo také stať nemôže, máme funkčné súdy, funkčnú prokuratúru…opak bol pravdou,“ uviedol na margo vraždy novinára Kuciakov otec.

To, že si vraždu tohto typu na Slovensku nikto nedovolí, si podľa neho myslel aj jeho syn. Vo svojej výpovedi rozprával aj o vyhrážkach Mariana Kočnera na Kuciakovu osobu, ktoré už boli medializované.

Slovám Jany Kuciakovej nebolo pred súdom vôbec rozumieť. Po zložení svedeckej prísahy sa predsedníčka senátu spýtala prokurátora a obhajcov, či súhlasia s upustením od výsluchu. Obe strany súhlasili. Čítala sa tak jej výpoveď z prípravného konania.

V nej uviedla, že radila synovi, nech nepíše o nebezpečných témach. Ten jej mal odpovedať, že to robí, aby sa na Slovensku žilo lepšie.

Mal rád zbrane

Niekdajšia priateľka obžalovaného Miroslava Marčeka Martina Rigóová tvrdí, že mal Marček rád zbrane. O vražde novinára, ku ktorej sa priznáva, sa s ním nikdy nerozprávala, neukazoval jej ani peniaze. Vypovedala tak pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Podľa slov svedkyne sa Marček vyznal v zbraniach, preto sa stal vojakom. Na súde opisovala aj vzťahy, ktoré mal Marček s jej synom Ronaldom. Jemu podobnú podobizeň zverejnila polícia v roku 2018 s tým, že sa mal v čase vraždy pohybovať v blízkosti miesta činu. Pár týždňov po zadržaní priateľa jeho mamy Miroslava Marčeka, ako aj ďalšieho obžalovaného Tomáša Szzabó spáchal samovraždu.

Pred senátom ŠTS vypovedal v utorok aj brat zavraždeného novinára Jozef Kuciak mladší. Súdu rozprával o tom, aký mal s bratom vzťah, ale aj o vyhrážkach Mariana Kočnera jeho bratovi, ktoré už boli medializované. Na otázku, či sa Ján Kuciak Mariana Kočnera bál, uviedol, že keby sa ho nebál, tak by nepodával trestné oznámenie.

Vypovedá Andruskó

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu vypovedá Zoltán Andruskó, ktorý bol už za vraždu novinára Jána Kuciaka právoplatne odsúdený na trest odňatia slobody vo výške 15 rokov. Tvrdí, že vraždu sprostredkoval na pokyn obžalovaného Mariana Kočnera. Andruskó je v prípade korunným svedkom, ktorý si na objednávku Aleny Zsuzsovej najal Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka, aby Kuciaka zavraždili.

„Sprostredkoval som medzi Alenou Zsuzsovou a Miroslavom Marčekom a Tomášom Szabó na pokyn Mariana Kočnera vraždu pána Kuciaka," povedal.

Mariana Kočnera podľa svojich slov nepozná osobne, ale len cez ďalšiu obžalovanú Alenu Zsuzsovú. S tou sa zoznámil pred rokmi cez internetovú zoznamku.

V roku 2016 mu mala povedať o začínajúcich problémoch Mariana Kočnera a jeho plánoch vstúpiť do politiky. Problémom mal byť prokurátor Maroš Žilinka, ktorý riešil niektoré trestné veci Mariana Kočnera. Andruskó vypovedal, že na jeseň 2017 mu na jeho odstránenie Alena Zsuzsová dala zálohu 20-tisíc eur. Mal na to vybaviť niekoho zo zahraničia. Napriek tomu, že sa bál, peniaze si, podľa svojich slov, zobral.

Neskôr chcel objednávku vraždy Žilinku zrušiť. Alena Zsuzsová mu však mala povedať, že Marian Kočner dal už toľko úplatkov, že im už dlží státisíce, a nielen 20-tisíc eur. Dostal preto ľahšiu úlohu ako Žilinkovu vraždu, a to vraždu Jána Kuciaka. Rodinám poškodených odkázal, že mu je veľmi ľúto, čo sa stalo.

Andruskó tvrdí, že sa bál ľudí v pozadí Aleny Zsuzsovej, aj to, že pred jeho očami objednávala aj vraždu bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó a Miroslav Marček. Marian Kočner si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Zdroj: Dnes24.sk
Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho družky
17
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Najčítanejšie