Webnoviny - Svet

Ukrajina popiera problémy s platbami za zemný plyn

WEBNOVINY.SK

KYJEV 26. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková v sobotu poprela obvinenia zo strany ruského plynárenského gigantu Gazprom, že Kyjev čelí problémom s platbami za dodávky zemného plynu. „Ukrajina jednoznačne a pevne riadi svoje financie aj počas krízy,“ cituje Tymošenkovú agentúra Interfax.

Premiérka reagovala na slová šéfa Gazpromu, ktorý v piatok vyhlásil, že ukrajinské platby za decembrové dodávky zemného plynu sú ohrozené. „V polovici decembra nastal trend redukcie odberu plynu, čo potvrdzuje, že Ukrajina čelí vážnym ťažkostiam pri (budúcich) platbách za plyn,“ povedal podľa agentúry RIA Novosti šéf ruského plynárenského monopolu Alexej Miller. Rusko a Ukrajina sa tento týždeň dohodli, že pre novoročné oslavy predlžia termín splatnosti dodávok ruského plynu pre Ukrajinu

Pre spor Kyjeva a Moskvy o ceny plynu sa v januári tohto roka na zhruba dva týždne zastavil tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do európskych krajín. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM