Webnoviny - Svet

Únia miest podporila žiadosť Košíc o zmeny mýta

WEBNOVINY.SK

mýto Foto: SITA

KOŠICE 15. januára (WEBNOVINY) – Prezídium Únie miest Slovenska vyzýva aj ostatné mestá, aby uskutočnili podobný monitoring dopadov systému elektronického výberu mýta, ako vykonalo mesto Košice, ktoré požiadalo ministerstvo dopravy o zmeny v systéme mýta. Aj Únia miest Slovenska už poslala žiadosť ministrovi dopravy. Agentúru SITA o tom dnes informoval vedúci komunikačného odboru košického magistrátu Jaroslav Vrábeľ.

„Listom ministrovi dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomírovi Vážnemu sme podporili argumenty a požiadavky primátora mesta Košice pána Františka Knapíka, viceprezidenta Únie miest Slovenska, v ktorom poukazuje na zistené nedostatky a problémy a navrhuje konkrétne riešenia," informoval generálny sekretár Únie miest Slovenska Marián Minarovič. Únia miest Slovenska spoločne s mestom Košice žiada urýchlenú úpravu Zákona č. 25/2007 Z.z. a Vyhlášky MDPaT SR č. 529/2009.

Cieľom je dosiahnuť oslobodenie od mýta pre vozidlá MHD a verejnej pravidelnej autobusovej dopravy minimálne na území miest a obcí, prehodnotenie – zrušenie mýtom spoplatnených úsekov ciest na území miest so zámerom minimalizovať finančné dopady na rozpočty územných samospráv v zmysle zásady nediskriminácie, uplatnenie rovnakého prístupu pri vymedzovaní úsekov výberu mýta v prípade všetkých miest a obcí bez výnimky, t.j. ak na území niektorých miest komunikácie spoplatnené nie sú, nemali by byť spoplatnené ani na území ostatných.

„Oslobodením MHD a verejnej pravidelnej autobusovej dopravy od mýta sa vlastne spĺňa záväzok z Programového vyhlásenia vlády SR i prísľub predsedu vlády SR z rokovaní s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja a splnomocnencom vlády pre diaľnice v závere októbra 2009. Predíde sa tak možnému a reálnemu ohrozeniu spoločného projektu Integrovanej dopravy hlavného mesta SR Bratislavy a Bratislavského kraja i výraznému zdraženiu miestnej, regionálnej i medzinárodnej autobusovej dopravy aj s pozitívnym dopadom na zníženie individuálnej automobilovej dopravy a životné prostredie obyvateľov našich miest a obcí," uviedol Minarovič.

„Vítame podporu Únie miest Slovenska pre žiadosť mesta Košice a Dopravného podniku mesta Košice. Veríme, že centrálne štátne orgány spoločnú celoslovenskú iniciatívu samospráv akceptujú," vyjadril sa primátor mesta Košice František Knapík, ktorý v uplynulých dňoch poslal ministrovi dopravy žiadosť o urýchlené iniciovanie a prijatie úprav právnych predpisov, ktoré upravujú systém elektronického výberu mýta. Dôvodom sú vážne nedostatky, nespravodlivosť systému mýta a negatívne dopady jeho zavedenia na rozpočet mesta Košice a mestskú hromadnú dopravu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM