Šport

Úspešní olympionici a paraolympionici si prilepšia: Takúto odmenu im pridelí rezort

Reprezentovali našu krajinu a na športoviskách nechali všetko. Reč je o našich úspešných olympionikoch a paraolympionikoch, ktorým ministerstvo pridelí finančné odmeny.

Ilustračný obrázok k článku Úspešní olympionici a paraolympionici si prilepšia: Takúto odmenu im pridelí rezort
Zdroj: TASR

Odmeny pre úspešných športovcov za výsledky na Zimných olympijských hrách a Zimných paralympijských hrách v Pjončangu sú na ceste. Odmeny predstavujú 641 370 eur. Informoval o tom odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Rezort školstva už poskytol 50-percentnú dotáciu na odmeny pre medailistov na olympijských a paralympijských hrách podľa schváleného uznesenia vlády. „V minulom roku vláda SR prijala materiál, podľa ktorého sa upravujú odmeny pre športovcov. V individuálnych športoch schválila za prvé miesto odmenu 22 500 eur, rovnako pre zdravých športovcov, ako aj zdravotne znevýhodnených, čo predstavuje 50 percent odmeny. Ďalšími 50 percentami môže prispieť Slovenský olympijský výbor a Slovenský paralympijský výbor,“ uviedlo ministerstvo školstva. Za striebornú medailu bola športovým reprezentantom schválená suma 17 500 eur a za bronzovú 12 500 eur.

Biatlonistka Anastasia Kuzminová dostala odmeny vo výške 57 500 eur za zisk jednej zlatej a dvoch strieborných medailí, biatlonistka Paulína Fialková 5000 eur za piate miesto a táto suma patrí aj lyžiarke Petre Vlhovej za rovnaké umiestnenie. Biatlonová štafeta v zložení Anastasia Kuzminová, Paulína Fialková, Ivona Fialková a Terézia Poliaková získala za piate miesto odmenu vo výške 16 250 eur.

Výška odmien medzi paralympionikmi je vyššia, nakoľko získali viac medailí. Paralympionička Henrieta Farkašová so svojou navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali odmeny vo výške 188 125 eur za zisk štyroch zlatých a jednej striebornej medaily v alpskom lyžovaní. Odmeny vo výške 131 250 eur dostane aj lyžiar Jakub Krako s navádzačom Branislavom Brozmanom za jednu zlatú a tri strieborné medaily. Ďalších 19 250 eur patrí lyžiarovi Marekovi Kubačkovi a jeho navádzačke Márii Zaťovičovej. Lyžiar Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom získajú 79 625 eur. Lyžiar Martin France dostane odmenu 13 500 eur a lyžiarka Petra Smaržová 14 000 eur. Finančné odmeny okrem jednotlivých športovcov získali aj realizačné tímy jednotlivých športovcov.

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová (nominantka SNS) taktiež podpísala rozhodnutie o poskytnutí príspevku športovcov Top tímu v roku 2018. V súčasnosti sa pripravujú platobné dekréty o poskytnutí tohto príspevku národným športovým zväzom, pričom finančné prostriedky im budú uvoľnené v najbližších dňoch.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM