Úspešný vstup obhajcov prvenstva

Peter Forsberg Foto: SITA/APVANCOUVER 18. februára (WEBNOVINY) – Obhajcovia zlatých medailí z Turína 2006 zo Švédska vstúpili úspešne do olympijského turnaja vo Vancouveri, keď vo svojom prvom vystúpení v C-skupine zdolali Nemecko 2:0. Švédi mali počas celého zápasu prevahu, aj keď im Nemci v niektorých momentoch nepríjemne zavarili. O víťazstve rozhodli tri korunky v druhej dvadsaťminútovke, keď sa strelecky presadili Öhlund a Eriksson. Brankár Henrik Lundqvist sa stal druhým na olympijskom turnaji vo Vancouveri, ktorý vychytal čisté konto.

C-skupina:
Švédsko – Nemecko 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Góly: 25. Öhlund (Enström), 35. L. Eriksson (Bäckström)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: 21. Oduya na 10 min za narazenie zozadu – 24. M. Müller na 10 min za narazenie zozadu, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Joannette, Pellerin (obaja Kan.) – Kiča (Ukr.), Nelson (USA), 16 685 divákov
Zostavy:
Švédsko: Lundqvist – Öhlund, Enström, Lidström, Kronwall, Magnus Johansson, Tallinder, D. Murray, Oduya – D. Sedin, Weinhandl, H. Sedin – Hornqvist, Zetterberg, P. Forsberg – Bäckström, L. Eriksson, Alfredsson – Modin, Franzén, Pahlsson
Nemecko: Greiss – Ehrhof, Seidenberg, Ficenec, Sulzer, Holzer, Butenschön, Schmidt, Bakos – Sturm, Goc, Hecht – Wolf, Greillinger, Mulock – Tripp, Rankel, Felski – Hospelt, M. Müller, Klinge

Švédi sa nedokázali dlho presadiť strelecky a s húževnatými Nemcami sa trápili. Zverenci Uwe Kruppa pozorne bránili priestor pred svojou bránkou a smerom dopredu boli veľmi nepríjemní. Navyše V úvode druhej tretiny hrali Nemci vyše minútu presilovku o dvoch hráčov, počas ktorej Christian Ehrhoff trafil žŕdku. Do vedenia sa Švédi dostali vďaka početnej výhode, keď v 25. min potrestal vylúčenie Müllera strelou príklepom Mattias Öhlund. Pred brankárom Thomasom Greissom výborne clonil Daniel Sedin. Tri korunky svoju prevahu opäť dokázali využiť až v 35. min. Po individuálnej akcii poslal Bäckström ideálnu prihrávku Erikssonovi a ten od odkrytej bránky už nemal problém skórovať. Zápas bol otvorený až do poslednej minúty. Nemci hrali veľmi disciplinovane a ak by mali viac šťastia pri zakončení, mohli by Švédom súboj ešte sťažiť. Brankár Lundqvist sa však nenechal ani raz zaskočiť a v závere si už so spoluhráčmi víťazstvo postrážil.