Aktualizované MAK Správy

ÚVERY A HYPOTÉKY: Takto sa zachovali banky k obetiam prešovskej tragédie

Mnohí obyvatelia bytovky na Mukačevskej 7 prežili tragédiu a prišli o všetko. Čo bude s ich pôžičkami a hypotékami?

Ilustračný obrázok k článku ÚVERY A HYPOTÉKY: Takto sa zachovali banky k obetiam prešovskej tragédie
Foto: Ľubomír Hudačko

Mimoriadne citlivý a ústretový postoj zvolili skoro všetky slovenské banky. Odpustenie poplatkov za účet, bezúročné a zadarmo pôžičky, odpustenie splátok hypotéky i priama finančná podpora a služobné byty. Niektoré pomoc verejne deklarovali, niektoré zvolili individuálny prístup a svojich klientov kontaktovali priamo, bez mediálnej pozornosti.

Pozrite si prehľad, aké veľké srdce ukázala vaša banka!

Tatra Banka

Informácie banka komunikovala na svojej sociálnej sieti.

• Tatra banka poskytne finančnú podporu mestu Prešov na pomoc zasiahnutým ľuďom vo výške 20 000 €

• S klientami zo zasiahnutého bytového domu individuálne riešime ich neľahkú situáciu. Tým z nich, ktorí u nás majú hypotéku na zasiahnuté byty, preplatíme najbližších 12 splátok.

• Všetkým obyvateľom s trvalým pobytom na Mukačevskej 7 poskytneme možnosť načerpať bezúčelový spotrebný úver s úrokom 0 % bez poplatku a otvoriť si bežný účet bez poplatku na najbližšie 3 roky.

• Zamestnancom Tatra banky, ktorých sa udalosť dotkla, či už osobne alebo prostredníctvom ich blízkych, sme ponúkli možnosť náhradného ubytovania. Zároveň sme prostredníctvom zamestnaneckého grantového programu Nadácie Tatra banky pripravení poskytnúť finančnú pomoc našim kolegom.

Slovenská sporiteľňa

Koordinačným miestom pre klientov „Sporky" je Prešovská pobočka na Masarykovej 10. Klienti sa môžu obrátiť priamo na riaditeľa regiónu Prešov Radoslava Plučinského, ktorý im je so svojimi kolegami k dispozícii. Informuje banka na sociálnej sieti.

• Každému z našich 39 klientov z Mukačevskej 7 v najbližších dňoch pošleme na účet v Slovenskej sporiteľni finančnú pomoc vo výške 1 000 eur.

• Klientom s našou hypotékou, a teda aj s poistením u nás založenej nehnuteľnosti, ponúkame pomoc s vybavovaním poistných udalostí.

• Pokiaľ majú u nás klienti z Mukačevskej 7 hypotéku či spotrebný úver, majú možnosť využiť odklad splátok na 6 mesiacov.

• Myslíme aj na tých, ktorí majú u nás otvorený účet. Dotknutí klienti ho budú môcť využívať 6 mesiacov zadarmo.

VÚB Banka

„Po tragédii na Mukačevskej ulici v Prešove sme pripravili plán pomoci obyvateľom zo zhoreného paneláka, aby sme im aspoň takto zmiernili ich ťažkú životnú situáciu, v ktorej sa náhle ocitli," povedala pre Dnes 24 Lucia Luptáková, PR manažérka banky a dodala, že regionálny manažér a osobní bankári už klientov kontaktovali a sú im k dispozícii, aby ľuďom z Mukačevskej ulice poskytli pomoc šitú priamo na ich potreby.

• Jednej rodine poskytneme ako dočasné bývanie služobný byt, ktorý má banka k dispozícii priamo v Prešove.

• Všetkým klientom z danej bytovky dáme príspevok 1000 eur.

• Klientom z bytového domu postihnutého nešťastím odpúšťame poplatky za vedenie účtu na 1 rok.

• Klientom s hypotékami znížime úrokovú sadzbu na 0% a spolu s pôžičkami dávame odklad splátok na pol roka.

• Uhradíme za nich Quatro splátky.

• Pomohli sme s administratívou a s urýchleným vybavením poistných udalostí.

• Poistné plnenie sa využije na splatenie zostatku úveru a zvyšok prostriedkov sa posiela klientom na ich účet.

„Spolu s jednotlivými klientmi hľadáme pre nich ďalšie spôsoby, ako im najlepšie pomôcť s náhradným alebo novým bývaním alebo s ich ďalšími potrebami, ktoré majú v tejto zložitej situácii," doplnila PR manažérka VUB-ky.

ČSOB

Podľa slov hovorkyne ČSOB Anny Jamborovej poskytne ich nadácia finančný dar v sume 10.000 eur, ktorá bude prevedená na účet mesta Prešov. Ku klientom z bytového domu sa rozhodli pristupovať individuálne, na základe konkrétnych potrieb každého z nich. A to tak v prípade, že využívajú produkty banky aj poisťovne.

„V rámci snahy o zmiernenie aspoň finančných dopadov danej situácie banka umožňuje odklad splátok úverov na 6 mesiacov, bezplatné zmeny pri úverových zmluvách alebo odpustenie poplatkov za vedenie účtov na jeden rok," uviedla pre Dnes24 hovorkyňa Čobky.

OTP Banka

Banka má jedného klienta, ktorý bol postihnutý tragédiou v bytovom dome a aj o neho sa jeho banka chce postarať.

„S klientom komunikujeme a spoločne hľadáme východiská ako riešiť vzniknutú situáciu. Banka je klientovi pripravená pomôcť a vyjsť maximálne v ústrety," napísal pre Dnes24 Róbert Varšányi, vedúci tímu Marketing, PR a DM z OTP-éčky.

UniCredit Bank

„Banka vo všeobecnosti nekomentuje bankové obchody. V tomto prípade ide o mimoriadnu situáciu, ktorá sa nás hlboko ľudsky dotýka. Vzniknutú situáciu analyzujeme a riešime a postavíme sa k nej zodpovedne s prihliadnutím na všetky okolnosti prípadu," povedala hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.

Poštová banka

Svoj súcit s obyvateľmi bytovky prejavila aj Poštová banka, ktorá má niekoľko klientov z postihnutého domu. Tiež zvolila individuálny prístup.

„Hneď po nešťastí sme odsúhlasili finančnú pomoc, ktorú dostanú v najbližších dňoch. Je krásne, ako sa spoločnosť dala do kopy a pomáha týmto ľuďom a my nestojíme stranou a nie len Poštová banka, ale aj naši manažéri a zamestnanci. Nepríde nám však správne prekračovať hranicu pomoci a marketingu, preto o našej skutočnej pomoci budeme informovať len dotknutých klientov," informovala Dnes24 Lýdia Žačková z Poštovky.

mBank

„mBank k svojim klientom pristupuje vždy s empatiou a preto, ak nás niektorý z našich klientov zasiahnutý touto nešťastnou udalosťou požiada o podporu, pokúsime sa mu maximálne vyjsť v ústrety," odpísali Dnes24 z banky.

Ostatné

Fio, Prima banka a Raiffeisen bank informácie na sociálnych sieťach neposkytli a nereagovali ani na otázky redakcie.

Rýchle správy

Najčítanejšie