Rôzne

Úžasný úspech: Fotografia supersplnu za Ľubovnianskym hradom je snímkou dňa NASA

Snímka podľa Horáleka je dosť šťastný záber, o pár minút neskôr sa totiž v smere nad hradom a k Mesiacu úplne zatiahlo.

Ilustračný obrázok k článku Úžasný úspech: Fotografia supersplnu za Ľubovnianskym hradom je snímkou dňa NASA
Zdroj: Facebook.com/imaginer21

Snímka tzv. supersplnu za Ľubovnianskym hradom, ktorú tento týždeň zachytil Petr Horálek, je publikovaná ako prestížna astronomická snímka dňa NASA.

„Naposledy bolo Slovensko v NASA vlani v auguste, kedy bol publikovaný obrázok "Perseus a stratené meteory“ od Tomáša Slovinského a mňa. Rád som teda opäť reprezentoval Slovensko touto cestou," uviedol Horálek. Astronomy Picture of the Day fotografiu zverejnilo a informuje o nej na sociálnej sieti.

Precízne plánovanie

V stredu 13. 7. sa mu podarilo zachytiť superspln z miesta nad obcou Jarabina, odkiaľ vychádzal Mesiac priamo za Ľubovnianskym hradom, ktorý bol vzdialený od miesta pozorovania asi tri kilometre.

Konkrétne to bolo o 21.14 hod. SELČ, Horálek objasnil, že fotografia si vyžadovala veľmi precízne plánovanie.

„Miesto som určil s presnosťou na metre. Na snímke je tiež vidieť, že v hornej časti Mesiaca, fragment medzi mrakmi, je tzv. zelený okraj alebo zelený záblesk. Vplyvom tzv. atmosférickej refrakcie sa prvá ‚kvapôčka‘ mesačného svitu objavila v jasnej zelenej farbe – najkratšia vlnová dĺžka, ktorá môže za čistého vzduchu preniknúť atmosférou až k pozorovateľovi,“ objasnil autor fotografie.

Snímka vznikla na teleobjektív s ohniskom 1,1 metra zo statívu. Je to podľa Horáleka dosť šťastný záber, o pár minút neskôr sa v smere nad hradom a k Mesiacu totiž úplne zatiahlo.

Jeden z najdôležitejších

To, že je snímka publikovaná ako astronomická snímka dňa NASA, veľmi pozitívne vníma aj riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

S autorom sa už aj dohodli, získali autorské práva a fotografiu budú používať na propagačné účely.

„Videli sme reakcie aj na sociálnych sieťach, kde bol tento záber top, čo sa týka sledovanosti a lajkov. My máme celú kolekciu snímok, ktoré používame na propagáciu, a tento záber zaradíme medzi jeden z najdôležitejších, pretože sa naozaj vydaril,“ skonštatoval Mikulík.

foto: Petr Horálek

Ďalšie zaujímavosti zo siete Dnes24:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM