Webnoviny - Svet

V Bratislave korunovali 13-ročného Ferdinanda IV.

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Zinscenovanou korunováciou len 13-ročného Ferdinanda IV. na Hviezdoslavovom námestí dnes v slovenskej metropole vyvrcholili historické Korunovačné slávnosti. Kráľa, ktorý v skutočnosti nikdy na trón nezasadol, stvárnil 13-ročný herec, jeho matku Máriu Annu Španielsku si zahrala slovenská tanečnica Ivana Surovcová a jej manžela, kráľa Ferdinanda III., herec Filip Tůma. Tohtoročnú slávnostnú ceremóniu si podobne ako pred rokom pozreli stovky zvedavcov, predtým sa korunovácie uskutočňovali v bratislavskom Dóme sv. Martina s kapacitou 350 miest.

Viac ako 120-členný korunovačný sprievod v dobových kostýmoch sa spolu s kráľom, kráľovnou a ich synom vybral na slávnostný pochod z Bratislavského hradu na Hviezdoslavovo námestie krátko po 14:00. Obrad korunovácie sledovalo preplnené Hviezdoslavovo námestie. Pár minút po pol tretej uvítal prítomných aj minister dopravy Ján Figeľ, ktorý zdôraznil, že historická tradícia by nás mala inšpirovať aj do budúcnosti a dodal, že Bratislava sa snaží byť centrom Európy, ktorý všetkých spája a komunikuje.

Počas korunovácie dostal kráľ od ostrihomského arcibiskupa svätoštefanskú korunu, ktorá bola tento rok pozlátená, spolu s ďalšími korunovačnými insígniami: meč, plášť, jablko a žezlo. Po obrade korunovácie pasoval rytierov zlatej ostrohy, zložil prísahu vlasti a sľúbil zachovávať celistvosť krajiny. Po ceremónii si mohli návštevníci vychutnať v uliciach mesta ľudovú veselicu spoločne s dobovými remeselníkmi z celého Slovenska, kaukliarmi, žonglérmi, dobovými hudobníkmi a spevákmi, rytiermi a ďalšími. O 20:00 je na Hviezdoslavovom námestí naplánovaný ohňostroj. Tohtoročné Korunovačné slávnosti budú pokračovať aj v pondelok 6. septembra v Chorvátskom Gro­be.

Dramaturgia Korunovačných slávností je koncipovaná chronologicky. Podujatie sa začalo v roku 2003, kedy v Dóme sv. Martina korunovali Maximiliána II. Toho si zahral herec Matej Landl. O rok neskôr korunovali jeho manželku Máriu Španielsku v podaní Anny Šiškovej. V roku 2005 prijal korunu Rudolf II., ktorého si zahral Ady Hajdu. V roku 2006 sa ako korunovaný panovník Matej II. predstavil Martin Nikodým. V roku 2007 korunovali už na Hlavnom námestí jeho manželku Annu Tyrolskú, ktorú stvárnila Zuzana Fialová. O rok neskôr korunovali kráľa Ferdinanda II., ktorého si zahral Maroš Kramár, minulý rok si panovníkov zahrala dvojica Ivana Surovcová a Filip Tůma. V Dóme sv. Martina korunovali v období rokov 1563 až 1830 desať kráľov a deväť kráľovien.

Ferdinand IV. František Habsburský bol český a uhorský kráľ, syn Ferdinanda III. Habsburského a jeho prvej manželky, infantky Márie Anny Španielskej. Ako 20-ročný ťažko ochorel, pravdepodobne na kiahne, a vo veku nedožitých 21 rokov zomrel. Po jeho smrti sa možnosť nastúpiť na trón otvorila pre Ferdinandovho mladšieho brata Leopolda, ktorý sa pôvodne pripravoval na cirkevnú dráhu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM