Správy Regióny

V Bratislave vznikne Centrum aktívneho starnutia na podporu zdravia seniorov

Centrum aktívneho starnutia, v ktorom odborníci spoja najnovšie overené vedecké poznatky z oblasti pohybovej aktivity, poskytne pohybové programy pod dohľadom odborníkov.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave vznikne Centrum aktívneho starnutia na podporu zdravia seniorov
Zdroj: TASR

Priaznivé účinky pohybovej aktivity seniorov, ktorí patria medzi najpasívnejšiu skupinu obyvateľstva, chce implementovať nový projekt Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Vychádza pritom z doterajších výsledkov výskumu. Cieľom slovenských a rakúskych partnerov je zlepšiť podmienky na efektívne poskytovanie preventívnej starostlivosti a podpory zdravia seniorov, a tým prispieť k ich lepšej sociálnej inklúzii. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller.

Aktívna staroba

Projekt Centrum aktívneho starnutia predstavia na Fakulte telesnej výchovy a športu UK 25. apríla. Centrum aktívneho starnutia, v ktorom odborníci spoja najnovšie overené vedecké poznatky z oblasti pohybovej aktivity, poskytne komplexné pohybové programy pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov zamerané na prevenciu a podporu zdravia seniorov.

„Naše kompetenčné centrum poskytne seniorom – dobrovoľníkom program supervízovanej pohybovej aktivity zameraný na zlepšenie fyzickej zdatnosti, diagnostiku, ako aj inštruktážne školenia pre seniorov na vykonávanie pohybovej aktivity v domácom prostredí,“ priblížil odborný garant projektu Dušan Hamar.

Spolupráca s Rakúskom

„Je nesmierne dôležité odpovedať na súčasné potreby spoločnosti,“ povedal rektor UK Marek Števček. Projekt sa začal realizovať 1. marca a potrvá do 28. februára 2022.

Fakulta telesnej výchovy a športu UK spolupracuje na projekte s Inštitútom fyzikálnej medicíny v St. Pöltene v Rakúsku. Projekt programu cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Ilustračné foto

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM