Správy Zo zahraničia

V Česku sa objavil prípad záškrtu, naposledy ho zaznamenali v roku 1995

V Českej republike zaznamenali u jednej pacientky raritnú formu záškrtu.

Ilustračný obrázok k článku V Česku sa objavil prípad záškrtu, naposledy ho zaznamenali v roku 1995
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Zdrojom infekcie bolo pravdepodobne domáce zviera, uviedol vo štvrtok český Štátny zdravotný ústav, informuje spravodajský server Novinky.cz.

Ojedinelý prípad

Toto bakteriálne ochorenie sa v ČR naposledy objavilo v roku 1995 a posledné dve úmrtia na záškrt boli evidované ešte v Československu v roku 1969.

„K nákaze došlo u imunosuprimovanej pacientky s iným chronickým ochorením. Je však na mieste upokojiť verejnosť, pretože ide skutočne o ojedinelý prípad,“ informovala riaditeľka ústavu Barbora Macková. Ako spresnila, nákaza podľa nej nesúvisí s cestou pacientky do zahraničia ani s kontaktom s cudzincom.

Lekárka Kateřina Fabiánová pre Novinky.cz vysvetlila, že výskyt záškrtu v Česku obmedzilo povinné očkovanie, ktoré sa začalo v roku 1946.

Začína horúčkou

Riziko nákazy sa podľa nej v zásade zvyšuje s vekom, úbytkom ochranných protilátok po očkovaní a väčšinou súvisí s kontaktom s neočkovanými osobami alebo s cestovaním do zahraničia.

Záškrt môže mať rozličné klinické formy a pri včasnej diagnostike je ho možné účinne liečiť podaním antibiotík. Najčastejšie sa choroba začína horúčkou, slabosťou a bolesťami v krku, neskôr sa na sliznici objavujú bieložlté napadnuté miesta.

V prípade, že pacient nedostáva liečbu, toxín sa dostáva do krvi, poškodzuje bunky srdca, ľadvín a tiež niektoré nervové vlákna.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM