Správy

V horských oblastiach je malá lavínová hrozba: Popoludní sa má zvýšiť

Vo vysokohorskom teréne prevláda zrána malé lavínové nebezpečenstvo, ktoré sa popoludní zvýši na mierne.

Ilustračný obrázok k článku V horských oblastiach je malá lavínová hrozba: Popoludní sa má zvýšiť
Zdroj: TASR

Platí to najmä pre slnkom osvietené svahy, kde sa stabilita snehovej pokrývky vplyvom tepla mierne zhoršuje. V utorok o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Uvoľnenie lavíny je možné pri väčšom dodatočnom zaťažení. Podľa Kyzeka sa ojedinele môžu vyskytnúť aj menšie spontánne lavíny z mokrého snehu. „Sneh v najvyšších polohách Tatier je na severnej strane v tienistých svahoch a v úzkych žľaboch stále suchý. Môžu sa tu vyskytovať snehové vankúše a doskový sneh,“ doplnil.

Ráno bolo na horách prevažne polooblačno až zamračené, od západu postupne so slabým snežením. Teploty vzduchu sa pohybovali od mínus 12 stupňov Celzia do mínus štyroch stupňov, povrch snehovej pokrývky je rôznorodý. „Na záveterných miestach sú naviate snehové dosky a vankúše a, naopak, na mnohých exponovaných plochách je sneh vyfúkaný až na tvrdý podklad. Na slnkom osvietených svahoch je zas na povrchu vytvorená kôra,“ uviedol Kyzek s tým, že vo vyšších polohách je na tienistých svahoch, v kotloch a terénnych depresiách sneh stále voľný a prachový.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM