Správy

V hoteloch našli zmes z kontaminovaných vajec: Veterinári pokračujú v kontrolách

Situácia okolo kontaminovaných holandských vajec sa poriadne priostruje. V niektorých slovenských hoteloch kontroly odhalili pasterizovanú vaječnú zmes.

Ilustračný obrázok k článku V hoteloch našli zmes z kontaminovaných vajec: Veterinári pokračujú v kontrolách
Zdroj: TASR

Podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej pochádza pasterizovaná vaječná zmes, nájdená v štyroch bratislavských hotelových zariadeniach, z holandských vajec, spracovaná bola v Nemecku a na Slovensko sa dostala prostredníctvom rakúskej firmy. „Produkt bol dodaný do luxusných hotelových sietí v Bratislave. Povolený limit pesticídu bol v zmesi prekročený až päťnásobne,“ povedala Matečná na tlačovej konferencii v Nitre. Informáciu dostal prostredníctvom systému rýchleho varovania v stredu (16.8.) Národný kontaktný bod na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe (ŠVPS) SR.

Zbavovanie poškodených vajec

Podľa ústredného riaditeľa ŠVPS Jozefa Bíreša sa dodávky uskutočňovali priebežne od 25. júla, teda ešte pred zverejnenou kauzou, do 11. augusta tohto roka. „Je to zneužitie zdravotnej bezpečnosti a cesta, ako sa zbaviť zásob takto poškodených vajíčok,“ poznamenal Bíreš. Spolu bolo dovezených 675 balení, obsah každého balenia je jeden kilogram. „Robíme intenzívne kontroly, máme indície, že výrobky podobné tomuto na Slovensku ešte nájdeme,“ potvrdil Bíreš.

Analýzy kontaminovaného výrobku vykonávali v Rakúsku. Nameraná hodnota bola 0,026 mg/kg fipronilu. Minimálny reziduálny limit je stanovený na 0,005 mg/kg. Názvy reštauračných zariadení, v ktorých sa našli kontaminované produkty, ŠVPS nezverejnila. „Naše kompetencie končia v obchode. Reštauračné zariadenia môže kontrolovať Úrad verejného zdravotníctva SR,“ povedal Bíreš s tým, že informácia už bola zo strany veterinárov odovzdaná kompetentnému orgánu, pod ktorý kontrola potravín v stravovacích zariadeniach patrí.

Vajcia objavili v 16 európskych štátoch

Vajcia s rezíduami pesticídu fipronil pochádzajú z holandských fariem. Kontaminované vajcia sa objavili v najmenej 16 európskych štátoch a Hongkongu. Európska komisia v súvislosti s ich výskytom pripravuje septembrový mimoriadny summit. Pre dospelých by konzumácia menšieho množstva takýchto vajec nemala predstavovať zdravotný problém, u detí je zdravotné riziko podstatne vyššie. Pri konzumácii väčšieho množstva hrozia poruchy funkcie pečene, obličiek či štítnej žľazy, minimálne však nevoľnosti a závrate.

„Vyzývam všetkých dodávateľov potravín, aby nehazardovali so zdravím našich obyvateľov a dôsledne preverovali zloženie a pôvod dovážaných surovín. Odporúčam, aby vsadili na overené produkty od overených dodávateľov, ideálne zo Slovenska, kde máme celý výrobný proces plne pod kontrolou od farmy až po obchod,“ vyzvala Matečná. Rovnako spotrebiteľom odporúča, aby sa nielen v obchodoch, ale aj reštauráciách a hoteloch pýtali na pôvod surovín.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie