TOS Rôzne

V hre sú OBROVSKÉ zmeny: Obmedzenia pre nových vodičov či špeciálny vodičák na veľké SUV!

Obmedzenie rýchlosti pre začínajúcich šoférov či potreba špeciálneho vodičáku na veľké SUV! Aj o tom sa diskutovalo na pôde Európskeho parlamentu.

Ilustračný obrázok k článku V hre sú OBROVSKÉ zmeny: Obmedzenia pre nových vodičov či špeciálny vodičák na veľké SUV!
Zdroj: Dnes24.sk , Unsplash.com

Vo Výbore Európskeho parlamentu pre dopravu a cestovný ruch sa tento týždeň diskutovalo o novele zákona o cestnej premávke. Tá môže mať na milióny vodičov značné dopady. Informoval o tom nemecký denník Bild.

Noví vodiči? Obmedzenia v rýchlosti aj v čase

V úvode treba zdôrazniť, že návrh novely ešte nie je vo finálnej podobe pripravený na prerokovanie. No ak by bola následne prijatá smernica EÚ s navrhovanými zmenami, členské štáty ňou budú viazané a musia nariadenia implementovať.

Francúzska politička Karima Delli z frakcie Zelených navrhuje, aby bola pre nových vodičov obmedzená rýchlosť na 90 km/h, čím by im bolo prakticky znemožnené predbiehanie na diaľniciach.

Začínajúcim vodičom navyše po novom hrozí zákaz jazdy v noci. „Členské štáty môžu stanoviť osobitné pravidlá pre začínajúcich vodičov, aby obmedzili jazdu v noci od polnoci do 6:00 hod." uvádza sa podľa Bildu v návrhu.

Ďalšia kontroverzná zmena: Hmotnostné limity

Podľa tej istej političky vodičský preukaz typu B nestačí na šoférovanie najväčších, resp. najťažších SUV vozidiel. Chce zavedenie vodičského preukazu B+ na vozidlá s hmotnosťou väčšou ako 1 800 kilogramov, ktorý by však mohli získať len osoby nad 21 rokov.

Portál Politico pripomína, že táto zmena by skomplikovala život majiteľom áut, ako sú napríklad BMW X5, Audi Q7 či Volvo XC90.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479