Správy Zo zahraničia

V nepriestrelnej veste a v zničených uliciach: Zuzana Čaputová navštívila Ukrajinu, FOTO

Prezidentka vystúpila s príhovorom pred poslancami ukrajinského parlamentu. Hrozivé následky vojny si ale bola pozrieť aj priamo v uliciach.

Ilustračný obrázok k článku V nepriestrelnej veste a v zničených uliciach: Zuzana Čaputová navštívila Ukrajinu, FOTO
3
Galéria
Zdroj: TASR/Kancelária prezidenta SR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok ráno pricestovala na návštevu Ukrajiny. Stretla sa s prezidentom Volodymyrom Zelenským a vystúpila s príhovorom pred poslancami ukrajinského parlamentu. Po stretnutí s poslancami bude rokovať aj s predsedom ukrajinskej vlády Denysom Šmyhalom. Informoval o tom riaditeľ odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej.

„Tlačová konferencia prezidentky sa uskutoční po návrate prezidentky z Ukrajiny. O presnom termíne vás budeme vopred informovať,“ avizoval Matej.

V rozstrieľaných uliciach

Predpoludním Čaputová navštívila aj mestá Boroďanka a Irpiň neďaleko Kyjeva, v ktorých ruské jednotky útočili na civilné ciele, školy, kultúrne centrá a obytné domy a boli značne zničené raketovými útokmi a ostreľovaním.

„V Boroďanke a Irpini som na vlastné oči videla stopy skazy, ktorú ruskí vojaci na Ukrajinu priniesli. Stovky kilometrov na východ a na juh aj dnes čelia rovnakej skaze tisíce ďalších ukrajinských civilistov – ženy, muži, deti. Verím, že keď pominie táto nočná mora, Ukrajina znovu rozkvitne,“ uviedla prezidentka na sociálnej sieti. Ako podotkla, to, že obrázky vojny na Ukrajine už neotvárajú správy, neznamená, že utrpenie Ukrajincov je menšie.

Spôsob podpory

Hlava štátu už začiatkom mája povedala, že zvažuje výber konkrétneho termínu návštevy Ukrajiny. Povedala vtedy, že chce prísť s konkrétnym cieľom alebo účelom. Takáto návšteva je podľa jej slov spôsob vyjadrenia podpory Ukrajine. Pozvanie pre Čaputovú potvrdil pár dní nato aj Zelenskyj.

Ukrajinu začiatkom apríla už navštívil slovenský premiér Eduard Heger, ktorý tam cestoval spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

FOTO: Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Ukrajinu
3
Galéria
Zdroj: TASR/Kancelária prezidenta SR

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM