Webnoviny - Svet

V piatok bude na Slovensku štátny smútok

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku bude v piatok 23. decembra štátny smútok v súvislosti s úmrtím Václava Havla.

Návrh, ktorý predložil minister vnútra, schválila vláda. Václav Havel je v návrhu charakterizovaný ako „symbol nežnej revolúcie a zásadných politických zmien v Európe koncom 20. storočia“.

V uznesení sa píše, že štátny smútok má byť na vykonanie pietnej spomienky na osobnosť Václava Havla – posledného prezidenta spoločného štátu Čechov a Slovákov, ktorý mal mimoriadny vplyv na verejný život.

V predkladacej správe sa uvádza, že Václav Havel, posledný prezident Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, zomrel 18. decembra 2011 v Hrádečku v Českej republike.

Václav Havel bol prvým demokraticky zvoleným československým prezidentom od prevratu vo februári 1948 a je symbolom zásadných politických zmien, ktoré sa uskutočnili po novembri 1989 v bývalom spoločnom štáte Čechov a Slovákov.

V súlade s ustanovením zákona o štátnych symboloch Slovenskej republiky a ich používaním v znení neskorších predpisov bude štátny smútok 23. decembra 2011 od 8:00 do 18:00, a to na vykonanie pietnej spomienky na osobnosť Václava Havla, ktorá mala mimoriadny vplyv na verejný život. Po schválení materiálu by mal podľa návrhu uznesenia minister vnútra dať výzvu štátnym orgánom, inštitúciám a orgánom územnej samosprávy na úpravu vlajkovej výzdoby na znak štátneho smútku v stanovenom čase.

Chronológia vyhlásení štátnych smútkov v SR od roku 2006

20. januára 2006 Vláda SR vyhlásila štátny smútok v súvislosti s leteckým nešťastím príslušníkov Ozbrojených síl SR 19. januára 2006. Štátny smútok trval od 23. januára 2006 od 12:00 do 24. januára 2006 do 12:00. Slovenské vojenské lietadlo havarovalo 19. januára 2006 vo večerných hodinách na severovýchode Maďarska pri obci Télkibánya. Lietadlo smerovalo z kosovského hlavného mesta Prištiny do Košíc a viezlo domov vojakov a inštruktorov, ktorí pôsobili v misii KFOR. Na palube lietadla bolo 43 osôb, z toho tri ženy. Tragédiu vojenského špeciálu prežil len jeden vojak.

8. septembra 2008 Vláda vyhlásila jednodňový štátny smútok za obete havárie autobusu pri chorvátskom Gospiči. Vlajky na pol žrde boli stiahnuté od poludnia 9. septembra 2008 do poludnia 10. septembra 2008. Štrnásť slovenských občanov 7. septembra 2008 zahynulo a 30 sa ťažšie a ľahšie zranilo pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala na diaľnici Záhreb – Split medzi mestami Gospič a Lovinac. K nehode došlo, keď autobus, ktorý viezol na dovolenku skupinu turistov z Košíc do chorvátskeho prímorského mesta Vodice pri veľkej rýchlosti vyšiel z cesty. V októbri a koncom novembra 2008 zomreli na následky zranení v Košiciach 79-ročná a 67-ročná žena.

21. februára 2009 Vláda vyhlásila na 22. februára 2009 jednodňový štátny smútok po tragickej havárii, ktorá si 21. februára 2009 ráno pri obci Polomka v okrese Brezno vyžiadala 12 obetí. Smútok trval od 8:00 do 20:00. Pri tragickej nehode autobusu a osobného vlaku pri Polomke v okrese Brezno zahynuli 12 obyvatelia Bánoviec nad Bebravou a blízkeho okolia. Ďalších zhruba 20 ľudí bolo zranených. Osobný vlak s dvoma vozňami na nechránenom priecestí autobus prevalcoval, predná časť vlaku zostala po nehode na autobuse.

14. apríla 2010 Jednodňový štátny smútok v súvislosti s tragickou nehodou lietadla s poľským prezidentom Lechom Kaczyńskim vyhlásila vláda na nedeľu 18. apríla. Poľsko postihla tragédia v sobotu 10. apríla ráno. Vládny špeciál Tupolev Tu-154 sa zrútil počas pristávania na letisku Severnyj pri meste Smolensk na západe Ruska. Nehodu nikto neprežil, zahynulo 96 ľudí. Prezident Lech Kaczyński bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na pietnej spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry viac ako 22-tisíc dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD. Pri havárii lietadla zahynula aj Kaczyńského manželka Maria. Poľsko stratilo prakticky celé armádne velenie i časť prezidentskej kancelárie.

1. septembra 2010 Vláda vyhlásila štátny smútok na 2. septembra 2010 v súvislosti s krvavým masakrom v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Pietna spomienka na obete krvavého incidentu trvala od 8:00 do 18:00. Strelec zastrelil sedem ľudí a ďalších pätnásť zranil. Päť členov jednej rodiny zastrelil 48-ročný muž v byte na ulici Pavla Horova, ďalšieho ich príbuzného pred vchodom do bytovky a jednou z obetí bola aj žena, ktorú zabila náhodná strela na balkóne. Nakoniec zomrel aj strelec, ktorý sa po smrteľnom zásahu z policajnej zbrane sám zastrelil.

19. decembra 2011 Vláda vyhlásila štátny smútok na piatok 23. decembra v súvislosti s úmrtím Václava Havla. Bývalý československý a český prezident Václav Havel v nedeľu 18. decembra v ranných hodinách vo veku 75 rokov podľahol svojim dlhotrvajúcim zdravotným problémom, zomrel v rodinnom kruhu v letnom sídle Hrádeček pri Trutnove. Václav Havel bol prvým demokraticky zvoleným československým prezidentom od prevratu vo februári 1948 a je symbolom zásadných politických zmien, ktoré sa uskutočnili po novembri 1989 v bývalom spoločnom štáte Čechov a Slovákov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM