Webnoviny - Svet

V rozpočte podľa Mikloša už vidno šetrenie

WEBNOVINY.SK

Ivan MiklošFoto: SITA/Ľudovít Vaniher BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – V štátnom rozpočte sa už po dvoch mesiacoch tohto roka prejavujú úspory vo verejnej správe. Tvrdí to minister financií Ivan Mikloš. Ostatné výdavky na chod štátu, teda výdavky bez povinných transferov napríklad do Sociálnej poisťovne na krytie výpadku z druhého piliera, totiž medziročne klesli o 11 %. Ako uviedol Mikloš na piatkovej tlačovej konferencii, išlo predovšetkým o úspory na mzdách a obstarávaných tovaroch a službách.

Príkladom zo samotného ministerstva financií je podľa Mikloša napríklad znižovanie prezamestnanosti, keď úrad rezortu opustilo 64 ľudí, čo je desatina zamestnancov. Z colnej správy odišlo až 400 ľudí. Výrazné úspory ministerstvo podľa Mikloša eviduje aj pri obstarávaní tovarov a služieb, na čo už upozorňovali vlani napríklad pri predražených obstarávaniach lyžičiek alebo rekonštrukcii miestnosti pre tlačové konferencie na ministerstve financií.

Kritiku si tak opäť odniesol bývalý šéf rezortu financií Ján Počiatek, ktorý podľa Mikloša narábal s verejnými prostriedkami neefektívne a nehospodárne. Príkladom je obstarávanie servisných prác na motorových vozidlách. „Ako by ste nazvali človeka, ktorý zo svojich vlastných peňazí nakupuje niečo takmer desaťkrát drahšie, ako je skutočná cena? Ja by som povedal, že je to somár. A ako by ste nazvali človeka, ktorý presne takto isto nakladá s verejnými financiami? Volá sa Ján Počiatek,“ konštatoval Mikloš. Za ministrovania Počiatka dosahovala totiž cena za hodinu servisných prác vyše 100 eur, kým súčasné vedenie ministerstva prostredníctvom elektronickej aukcie vysúťažilo cenu 12,5 eura za hodinu.

Schodok hospodárenia štátu je po dvoch mesiacoch tohto roku o vyše polovicu nižší, ako bol v rovnakom období pred rokom. Podľa údajov zverejnených rezortom financií totiž deficit štátneho rozpočtu ku koncu februára dosiahol 344,1 mil. eur a bol o 55,9 % nižší ako ku koncu februára 2010. Napomohol k tomu 20,3-percentný medziročný nárast celkových príjmov na 1,758 mld. eur, ale aj medziročný pokles celkových výdavkov o 6,2 % na 2,102 mld. eur.

Najväčšími rizikami rozpočtu sú zdravotníctvo a železnice

Cieľ dosiahnutia tohtoročného deficitu verejných financií na úrovni 4,9 % hrubého domáceho produktu a jeho zníženie z vlaňajších zhruba 7,8 % výkonu ekonomiky zostáva prvoradou prioritou súčasnej vlády. Povedal to na piatkovej tlačovej konferencii minister financií Ivan Mikloš. "Ozdravenie verejných financií je kľúčovou prioritou, ktorá zostáva nad ostatnými prioritami,“ povedal.

Tohtoročný štátny rozpočet, ktorý je najväčšou súčasťou verejných financií, má však podľa ministra aj napriek medziročne o vyše polovicu nižšiemu deficitu za prvé dva mesiace roka, svoje riziká. Tými sú najmä zdravotníctvo a železnice. Minister tvrdí, že je potrebné ich reštrukturalizovať. Skôr navýšenie zdrojov od štátu neuvidia. "Jedno riziko sa volá zdravotníctvo a rastúci dlh nemocníc, najmä pod ministerstvom zdravotníctva. Žiaľbohu, tam situácia nie je dobrá. Aj preto vláda prijala uznesenie, ktorým uložila ministrovi zdravotníctva aj analýzu situácie, ale aj návrh opatrení, aby sa toto rastúce zadlžovanie zastavilo,“ povedal v piatok Mikloš. Druhým rizikom by bol odklad reštrukturalizácie železničných spoločností. "Ale ja verím, že sme sa pohli a že tieto riziká budú odstránené, resp. nebudú hroziť tým, že by sme nenaplnili ozdravenie verejných financií,“ dodal.

Minister zároveň zopakoval, že nebude súhlasiť so žiadnou finančnou injekciou do týchto sektorov, pokiaľ nebudú prijaté ozdravné opatrenia. Ministerstvo si podľa neho uvedomuje, že pri transformácii nemocníc na akciové spoločnosti ich bude nevyhnutné oddlžiť, lebo v opačnom prípade by išli do konkurzu a exekúcií. "Podmieňujem to ale tým, že budú prijaté ďalšie opatrenia, ktoré zabezpečia, aby systém fungoval konečne bez neustáleho produkovania strát,“ povedal Mikloš.

Podobne je to aj v železniciach. Minister tvrdí, že je pripravený výdavky pre sektor navýšiť už v budúcom roku, bude však musieť prísť najskôr reštrukturalizácia spojená aj so znižovaním prezamestnanosti. "Aby už mohli fungovať vo vyrovnanom hospodárení, aby nemuseli stále robiť nové dlhy, ako to bolo doteraz,“ dodal.

Úsporné opatrenia podľa Mikloša obmedzia domácu spotrebu

Domácu ekonomiku by mal v tomto roku ťahať predovšetkým export a investície. Spotreba domácností napriek miernemu medziročnému rastu v poslednom kvartáli minulého roka totiž podľa ministra financií Ivana Mikloša v tomto roku zrejme hospodárstvu príliš nepomôže. „Dá sa predpokladať, že to nebude až také optimistické v tomto roku,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii minister. Pripustil, že za to môžu sčasti aj opatrenia na ozdravenie verejných financií, ale aj rast cien komodít na svetových trhoch. Negatívny vplyv na domácu spotrebu budú mať tiež úspory vo vládnej spotrebe.

„Keby sa nerobili úsporné opatrenia, ktoré robíme, mohol byť hospodársky rast zhruba o pol percenta vyšší, ale bol by neudržateľný,“ konštatoval minister. Dobrou správou pre slovenské hospodárstvo je tak podľa neho v tejto situácii pozitívny vývoj v Nemecku, ktoré je naším najdôležitejším obchodným partnerom. Dôležité bude aj zlepšovať podmienky v domácom prostredí. Samozrejme sa musí pričiniť aj vláda v tom, že zlepšíme štyri roky sa zhoršujúce podnikateľské prostredie a pritiahneme na Slovensko viac investícií," konštatoval Mikloš.

Hospodársky rast však na druhej strane môže negatívne ovplyvniť rast cien komodít, najmä ropy a potravín. Mimoriadne opatrenia v súvislosti s rastúcimi cenami komodít na podporu priemyslu alebo obyvateľstva však zatiaľ rezort financií nechystá. Tie by sa zvažovali iba v prípade nepredvídaného nárastu cien komodít. „Zatiaľ tá úroveň je síce vysoká, ale ešte stále nie je na úrovni z leta 2008. Ale ten vývoj je veľmi neistý,“ povedal minister.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM