Webnoviny - Svet

V sobotu sa začína 18. ročník Corgoň ligy

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Ivan Kopčáni BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Po viac ako dvojmesačnej letnej prestávke vyplnenej tiež premiérovým účinkovaním SR na majstrovstvách sveta sa v sobotu začne v poradí už 18. ročník najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Počas prvého dňa sú na programe štyri duely úvodného kola Corgoň ligy (CL) 2010/2011 Žilina – Zlaté Moravce, Nitra – Dubnica, Ružomberok – Prešov a Trnava – Senica, v nedeľu sa kolo dohrá súbojmi Banská Bystrica – Dunajská Streda a Slovan Bratislava – Košice.

Majstrovský titul bude v novej sezóne obhajovať MŠK Žilina, ktorý v uplynulom ročníku získal do vitríny už piatu trofej. „Žlto-zelení“ rozhodli o svojom celkovom triumfe v predposlednom kole a v konečnej tabuľke mali napokon trojbodový náskok pred svojím najväčším konkurentom – ŠK Slovan Bratislava. Staronovým účastníkom najvyššej súťaže sa stal FC ViOn Zlaté Moravce, ktorý sa po roku strávenom v I. lige vracia medzi elitu. Zlatomoravčania nahradili MFK Petržalka, ktorý skončil v tabuľke CL na poslednom 12. mieste.

Najväčšími favoritmi Žilina a Slovan, ale treba počítať aj s ďalšími

Najvážnejších kandidátov na zisk titulu treba opäť hľadať medzi tímami, ktoré skončili v uplynulej sezóne na prvých dvoch priečkach. Žilina a Slovan by sa mali spolu opäť pobiť o pozíciu na výslní, no tentoraz by im mohli cestu za titulom viac sťažiť aj ostatné kluby. Veľké ambície majú už tradične v Trnave, nepodliezať minuloročnú latku stanovenú na úrovni 3. miesta v Corgoň lige určite nechce ani Banská Bystrica. Posily prichádzajú do Senice, tradične nepríjemnými súpermi budú určite Ružomberok či Nitra. Nováčikovský elán by mohol posúvať vyššie aj Zlaté Moravce, všetko sa však ukáže až priamo na zelených trávnikoch.

„Pôjdeme do každého zápasu zvlášť, nechceme vydávať veľké vyhlásenia. Radi by sme však uspeli na všetkých frontoch, teda v Corgoň lige, pohárovej Európe i v Slovenskom pohári, kde by sme sa radi dostali až do finále,“ povedal hlavný tréner MŠK Žilina Pavel Hapal a pokračoval: „V tejto sezóne Corgoň ligy očakávam zaujímavú súťaž. O špicu budú hrať okrem nás bojovať aj Slovan a Banská Bystrica. Trnava a Senica zmenili svoje kádre a tiež zrejme prehovoria do bojov o horné poschodia tabuľky. Bolo by dobré, keby viaceré tímy zbierali body v európskych pohárových súťažiach, čo by zdvihlo úroveň Corgoň ligy.“

Očami reprezentačného trénera SR

Stretnutia nastávajúceho ročníka Corgoň ligy 2010/2011 bude veľmi pozorne sledovať aj súčasný reprezentačný lodivod Slovenska Vladimír Weiss st., ktorý v utorok 13. júla predĺžil po úspešnom účinkovaní SR na svetovom šampionáte zmluvu so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) o ďalšie štyri roky.

„Na začiatok Corgoň ligy sa už veľmi teším. Aj v našej najvyššej súťaži totiž behajú po ihriskách hráči, ktorí by mohli byť členmi nášho národného mužstva. Som rád, že do našej ligy sa vrátili erudovaní tréneri, ktorí majú za sebou úspechy a na svojom konte množstvo skúseností. Mám na mysli Stana Grigu, Karola Marka, Dušana Radolského či Laca Jurkemika. Pre Corgoň ligu budú určite prínosom a verím, že sa im podarí pritiahnuť do hľadiska čo najviac divákov. Na trávniku síce hrajú hráči a nie tréneri, ale práve oni sú zárukou určitej kvality,“ povedal Vladimír Weiss pre agentúru SITA a na margo boja o záchranu dodal: „Ťažko teraz povedať, komu bude po sezóne patriť Čierny Peter. Nechcem momentálne hovoriť o žiadnych konkrétnych tímoch, musíme si na to počkať do konca začínajúceho sa ročníka.“

Nezmenený herný systém

Počet dvanástich účastníkov a netradičných 33 odohraných kôl, ktoré sa v Corgoň lige aj I. lige (druhá najvyššia súťaž) „použili“ už trikrát, sa v nastávajúcej sezóne 2010/2011 nemení. Pod Tatrami sa bude opäť hrať systémom trikrát každý s každým. V jesennej časti mužstvá odohrajú 18 a v jarnej časti 15 zápasov. V prvých 22 kolách sa stretne dvakrát každý s každým doma – vonku a následne sa zopakuje 11 kôl z úvodnej tretiny súťaže. Zvýhodnené budú tímy umiestnené v minulom ročníku Corgoň ligy 2009/2010 na 1. – 6. mieste: Žilina, Slovan, Banská Bystrica, Nitra, Ružomberok a Senica, keďže budú mať vzhľadom na nepárny celkový počet stretnutí (33) výhodu jedného zápasu doma naviac v sumáre ročníka oproti klubom umiestneným na 7. – 11. mieste a nováčikovi zo Zlatých Moraviec. Znamená to, že mužstvá „hornej šestky“ z uplynulej sezóny odohrajú v ročníku 2010/2011 až 17 stretnutí v domácom prostredí a 16 na súperovej pôde, u zvyšných šiestich tímov to bude presne naopak. V jesennej časti súťaže (18 kôl) bude pomer zápasov doma – vonku pre všetky tímy rovnaký – 9 kôl odohrajú doma a 9 kôl u súpera. Jesenná časť Corgoň ligy 2010/2011 sa skončí 18. kolom v sobotu 27. novembra 2010. Z najvyššej slovenskej futbalovej súťaže 2010/2011 zostúpi tím na poslednom 12. mieste, ktorého nahradí víťaz I. ligy.

Program a obsadenie rozhodcov v zápasoch 1. kola nového ročníka najvyššej slovenskej futbalovej súťaže – Corgoň ligy 2010/2011:

Sobota 17. júla – o 17.30 h: MŠK Žilina – FC ViOn Zlaté Moravce (rozhodujú: Kružliak – E. Weiss, Ádám), o 19.30 h: FC Nitra – MFK Dubnica (Perašín – Balko, Brendza), MFK Ružomberok – 1. FC Tatran Prešov (Sedlák – Vorel, Cuninka), FC Spartak Trnava – FK Senica (Horváth – D. Hrčka, Benko). Nedeľa 18. júla – o 17.30 h: Dukla Banská Bystrica – DAC 1904 Dunajská Streda (Valášek – Slyško, Chládek), o 19.30 h: ŠK Slovan Bratislava – MFK Košice (Samotný – Kubačka, Tomčík).

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM