Zo zahraničia

V Španielsku núdzovo pristálo lietadlo z Maroka: Utiekli z neho migranti!

Španielska polícia na ostrove Malorka do soboty rána zadržala 11 z 23 pasažierov, ktorí v piatok ušli z paluby lietadla marockej leteckej spoločnosti po jeho núdzovom pristátí.

Ilustračný obrázok k článku V Španielsku núdzovo pristálo lietadlo z Maroka: Utiekli z neho migranti!
Zdroj: TASR/AP

Polícia po ďalších osobách stále pátra. Informovala o tom agentúra DPA. Lietadlo spoločnosti Air Arabia Maroc smerujúce z marockého mesta Casablanca do Istanbulu muselo v piatok popoludní núdzovo pristáť na letisku v meste La Palma na Malorke z dôvodu zdravotných problémov jedného z pasažierov.

Bol to plán?

Mladý muž vo veku 23 rokov upadol do diabetickej kómy, píše na svojej webovej stránke denník El Mundo. Po pristátí nastal zmätok a skupina približne 20 mladých ľudí ušla z paluby lietadla.

Vyšetrovatelia uviedli, že mohlo ísť o súčasť plánu s cieľom dostať sa nezákonne na územie Španielska.

Vyšetrenia v nemocnici preukázali, že mladík zdravotný problémom v skutočnosti netrpel. Následne bol zadržaný za napomáhanie nezákonnej migrácii.

Úrady zadržali ďalších 11 mladých ľudí a po zvyšných 12 pátra polícia i Občianska garda (Guardia Civil). Prevádzka letiska v meste La Palma bola v piatok na tri a pol hodiny prerušená. Obnoviť sa ju podarilo približne o 23.30 h miestneho času.

Jedenásť zemetrasení

Krajinu trápi aj iný problém. Španielsky národný geografický inštitút (IGN) od polnoci z piatka na sobotu zaznamenal 11 menších zemetrasení na kanárskom ostrove La Palma, kde sa nachádza aktívna sopka Cumbre Vieja. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník El País.

Najsilnejšie z týchto zemetrasení dosiahlo magnitúdu 4 a zasiahlo oblasť v okolí obce Fuencaliente. Experti takisto majú k dispozícii fotografie, na ktorých je možné pozorovať nánosy lávy v blízkosti mora.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM