han Správy Zo zahraničia

V TEJTO metropole sa s nárastom nakazených nepárajú: Od polnoci platí zákaz vychádzania!

Druhé najväčšie austrálske mesto Melbourne sa od stredajšej polnoci opäť čiastočne uzavrie z dôvodu šírenia nákazy novým koronavírusom.

Ilustračný obrázok k článku V TEJTO metropole sa s nárastom nakazených nepárajú: Od polnoci platí zákaz vychádzania!
Zdroj: Unsplash.com

Takzvaný lockdown bude trvať najmenej šesť týždňov, uviedol v utorok premiér štátu Viktória Daniel Andrews, píše agentúra AFP.

Vysoké čísla

„Nemôžeme sa tváriť, že koronavírusová kríza sa už skončila,“ povedal Andrews. Za posledných 24 hodín hlásili v Melbourne 191 nových prípadov nákazy. „Sú to neúnosne vysoké čísla,“ dodal.

Musia byť doma

Viac než päť miliónov ľudí tak bude musieť zostať doma. Svoje príbytky môžu opustiť len v nevyhnutných prípadoch – za účelom lekárskej starostlivosti, nákupu základných potravín či výrobkov, športu a cesty do práce, napísala spravodajská stanica BBC. Andrews zároveň poukázal na to, že ľudia postupne prestali dodržiavať stanovené bezpečnostné pravidlá ochrany pred koronavírusom SARS-CoV-2.

Zatvárajú reštaurácie

V štáte Viktória sa síce obmedzenia začali zmierňovať, no po tom, čo za posledných 14 dní znova došlo k nárastu prípadov nakazených, ich museli opäť zaviesť. Väčšina žiakov sa preto bude opäť učiť z domu a reštaurácie či kaviarne budú fungovať len ako donášková služba.

Koľko je úmrtí?

Momentálne vo Viktórii evidujú viac než 700 aktívnych prípadov. Celkovo zaznamenali v Austrálii takmer 9000 nakazených a 106 úmrtí. Iné austrálske štáty a teritóriá, ktorým sa úspešne darí bojovať proti pandémii COVID-19 a v súčasnosti zaznamenávajú len malý počet infikovaných, zakázali obyvateľom Viktórie vstup na svoje územie.

Zavreli aj hranice

Hranice medzi Viktóriou a Novým Južným Walesom – dvoma najľudnatejšími austrálskymi štátmi – sa od utorka polnoci uzavreli vôbec po prvý raz za posledných 100 rokov. Na desiatkach hraničných priechodov sú v nasadení príslušníci polície a armády, ktorí prostredníctvom dronov a lietadiel kontrolujú dlhú hranicu medzi spomenutými štátmi.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM