Webnoviny - Svet

V Žilinskom kraji ubudlo podnikateľov i pracovných miest

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto: SITA/Kvetoslava MudríkováŽILINA 5. apríla (WEBNOVINY) – Minulý rok ubudlo v Žilinskom kraji podnikateľov i voľných pracovných miest, naopak, stúpol počet pracujúcich v zahraničí.

Podľa štatistického úradu odišlo do zahraničia pracovať takmer 21 tisíc ľudí, čo je o tisíc viac ako rok predtým. Vlani stúpala v Žilinskom kraji aj miera nezamestnanosti, bez práce bolo vyše 48 tisíc ľudí, až o tretinu viac ako v roku 2009. Priemerná nominálna mesačná mzda sa medziročne zvýšila o 4,4 percenta na 686 eur.

Minulý rok sa v Žilinskom kraji menej darilo aj stavebníctvu a maloobchodným prevádzkam, ktoré vykázali nižšie tržby. V priebehu roka sa síce dokončilo 2 200 bytov, ale aj tak to bolo o 270 bytov menej ako v roku 2009. Naopak, polepšili si poľnohospodári. Tí v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenali o 22 percent vyššie tržby za predaj živočíšnych výrobkov a o 47 percent za predaj rastlinných výrobkov. Mierny nárast tržieb pocítili aj veľkoobchodné prevádzky a predajcovia či opravári áut.

Štatistický úrad evidoval na konci minulého roka 13 451 podnikov so sídlom v Žilinskom kraji, pričom oproti decembru 2009 sa ich počet zvýšil o zhruba desatinu. Podnikateľov registrovali takmer 59 tisíc, ich počet sa medziročne znížil o približne tristo.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM