Ilustračný obrázok k článku Variant delta je EXTRÉMNE nákazlivý! Má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož, varujú Číňania
Zdroj: unsplash.com / CC0 1.0

Variant delta je EXTRÉMNE nákazlivý! Má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož, varujú Číňania

Z posledných zistení vedcov vyplýva, že variant delta sa šíri dýchacími cestami rýchlejšie a v ďaleko väčšom množstve ako pôvodný variant.

Zo zahraničia
Zo zahraničia

Variant delta je EXTRÉMNE nákazlivý! Má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož, varujú Číňania

Z posledných zistení vedcov vyplýva, že variant delta sa šíri dýchacími cestami rýchlejšie a v ďaleko väčšom množstve ako pôvodný variant.

Ilustračný obrázok k článku Variant delta je EXTRÉMNE nákazlivý! Má tisíckrát väčšiu vírusovú nálož, varujú Číňania
Zdroj: unsplash.com / CC0 1.0

Variant delta je najviac nákazlivou verziou koronavírusu na svete. Šíri sa približne dvakrát až trikrát rýchlejšie ako pôvodná verzia vírusu a má až tisíckrát väčšiu vírusovú nálož. Vyplýva to zo štúdie čínskych vedcov, z ktorej citoval americký verejnoprávny rozhlas NPR.

Tisíckrát väčšia vírusová nálož

Vedci z regionálneho Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb v čínskej provincii Kuang-tung publikovali štúdiu na odbornom diskusnom serveri Virological.org. Z ich zistení vyplýva, že variant delta sa šíri dýchacími cestami rýchlejšie a v ďaleko väčšom množstve ako pôvodný variant.

Množstvo vírusu v tele podľa odborníkov obvykle určuje ako veľmi je konkrétny človek nákazlivý. Keďže má delta až tisíckrát väčšiu vírusovú nálož oproti pôvodnému variantu, je tento variant omnoho nákazlivejší.

Omnoho infekčnejší

Autori štúdie dospeli k tomuto záveru po analýze vzoriek od 167 ľudí, ktorí sa nakazili variantom delta v meste Kanton. Vírusovú nálož porovnali s údajmi od ľudí, ktorí sa koronavírusom nakazili ešte začiatkom januára 2020. Z ich výsledkov vyplýva, že ľudia nakazení variantom delta sú pre svoje okolie omnoho infekčnejší.

V priemere trvá približne štyri dni, než mutácia dosiahne v ľudskom organizme zistiteľnú hladinu. Pri pôvodnom variante to bolo šesť dní.

Vedci v publikovanom dokumente zdôraznili, že je dôležité, aby sa ľudia izolovali od okolia na obdobie najmenej 14 dní okamžite po kontakte s infikovaným. Podobný postup odporúča aj americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), uzatvára NPR.

Ilustračné foto

Viac o delta variante sa dočítate tu:

Delta sa šíri Európou

Delta variant koronavírusu SARS-CoV-2 má prevahu vo väčšine Európy a je potrebné vyvinúť úsilie na zabránenie jeho šírenia. Uviedlo to v piatok Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v oficiálnej tlačovej správe.

Delta bola v období od 28. júna do 11. júla dominantným variantom v 19 z 28 európ­skych krajín, ktoré odovzdali dostatočne skompletizované údaje zo sekvenovania genómu. Stredná hodnota pre výskyt delta variantu zo všetkých týchto 19 krajín bola 68,3 percenta, čím delta prekonala doteraz dominantný alfa variant (22,3 percenta).

Na základe súčasného smerovania vývoja bude mať variant delta v najbližších mesiacoch prevahu na celom svete, píše ECDC. Tento variant, ktorý sa už vyskytol vo väčšine európskych krajín, sa bude aj naďalej šíriť a vytláčať iné varianty, až kým sa neobjaví nový, silnejší vírus.

Do konca máme ďaleko

Regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge povedal, že „od konca pandémie sme ešte ďaleko“. Takisto pripomenul, že mnohé krajiny v Európe v poslednom období v spojitosti so šírením vysokonákazlivého variantu delta zaznamenávajú výrazný nárast v počtoch prípadov.

Nové údaje však podľa Klugeho potvrdili, že plné zaočkovanie proti ochoreniu COVID-19 „výrazne znižuje riziko vážneho priebehu ochorenia a smrti“. Regionálny riaditeľ ľudí upozornil, aby sa dali zaočkovať.

Výzva na očkovanie

„Musíme zostať pozorní a naďalej používať zdravý rozum s cieľom zabrániť šíreniu vírusu,“ povedala Riaditeľka ECDC Andrea Ammonová.

To podľa jej slov zahŕňa „dať sa naplno zaočkovať hneď, ako sa naskytne príležitosť“, a opatrenia ako udržiavanie odstupov, umývanie rúk, vyhýbanie sa preplneným priestranstvám či nosenie rúšok. Tieto opatrenia podľa jej slov pomáhajú zabrániť tzv. lockdownom.

WHO a ECDS vyzvali ľudí v uprednostnených skupinách vrátane starších ľudí, osôb s chronickými ochoreniami a zdravotníckych pracovníkov, aby sa dali plne zaočkovať. Na miestach, kde sa delta variant šíri, je podľa oboch organizácií potrebné dodržiavať opatrenia v oblasti verejného zdravia vrátane prístupu k testom.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín