Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo zdravotníctva radí: Delta variant je nenápadný, tvári sa ako NÁDCHA!
Zdroj: www.pixabay.com

Ministerstvo zdravotníctva radí: Delta variant je nenápadný, tvári sa ako NÁDCHA!

Delta variant nového koronavírusu sa môže prejavovať ako bežná nádcha. Na aké príznaky si treba dať pozor?

Zo Slovenska
Zo Slovenska

Ministerstvo zdravotníctva radí: Delta variant je nenápadný, tvári sa ako NÁDCHA!

Delta variant nového koronavírusu sa môže prejavovať ako bežná nádcha. Na aké príznaky si treba dať pozor?

Ilustračný obrázok k článku Ministerstvo zdravotníctva radí: Delta variant je nenápadný, tvári sa ako NÁDCHA!
Zdroj: www.pixabay.com

Častými príznakmi sú bolesť hlavy, hrdla, zvýšená teplota, kašeľ, sekrécia z nosa či hnačka. Je však oveľa infekčnejší. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Ako uviedla, strata chuti a čuchu sa vyskytuje o niečo zriedkavejšie, často sa prejavuje len ako bežné sezóne prechladnutie. To môže podľa rezortu zdravotníctva viesť k podceneniu príznakov a ďalšiemu šíreniu ochorenia.

Eliášová doplnila, že infekčnejší delta variant sa postupne rozširuje vo väčšine krajín sveta. Na Slovensku však naďalej dominuje alfa variant.

„Sekvenovaním vzoriek bolo už aj u nás potvrdených niekoľko desiatok prípadov delta variantu (35 prípadov k 12. júlu 2021). Zväčša išlo o osoby prichádzajúce zo zahraničia a ich úzke kontakty. Delta variant bol však identifikovaný aj u osôb, ktoré v zahraničí neboli. Regionálne úrady verejného zdravotníctva v tejto veci okamžite začali epidemiologické vyšetrovanie a prijali protiepidemické opatrenia,“ uviedla.

Len PCR-testom

Diagnostika delta variantu len na základe príznakov u ľudí, kde chýba anamnéza kontaktu, nie je možná a ochorenie vylúči či potvrdí až RT-PCR test. „Pre príznaky podobné bežným ochoreniam dýchacích ciest testovanie určite diagnostiku spresňuje,“ uviedla hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.

Dodala, že v letnom období je časté, že ľudia majú napríklad nádchu, ale aj bolesti hlavy spôsobené pobytom v neprimerane vychladených klimatizovaných priestoroch, keď sú vonku horúčavy. Rezort zdravotníctva pripomína, že pri podozrení na ochorenie je potrebné kontaktovať lekára, izolovať sa a absolvovať RT-PCR test.

Čo sa deje na Slovensku?

Vyzývajú k očkovaniu

MZ SR upozorňuje na dodržiavanie všetkých protiepidemických opatrení. Na riziká netreba zabúdať ani počas dovolenky, či už na Slovensku, alebo v zahraničí. Po návrate z cudziny je potrebné dodržať všetky stanovené postupy. Zaregistrovať sa cez formulár eHranica (okrem výnimiek) a dodržať prípadnú izoláciu a testovanie.

„Šírenie infekčnejšieho delta variantu len vyzdvihlo dôležitosť očkovania proti ochoreniu COVID-19,“ dodala Eliášová.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín