Anton Hrachovský Správy

Varovanie hygienikov: Na trhu sa môžu objaviť nebezpečné telové mlieka a krém

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR varuje pred nebezpečným telovým krémom a telovými mliekami. Vyskytovať sa môžu aj na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku Varovanie hygienikov: Na trhu sa môžu objaviť nebezpečné telové mlieka a krém
Zdroj: TASR

Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ Jozefína Kaššová. Do rýchleho výstražného systému Rapex výrobky nahlásili kontrolné orgány v Írsku a vo Fínsku.

Nebezpečný krém a mlieka

Prvým potenciálne nebezpečným výrobkom je telový krém Active Herbal Balm od značky Biotanicus. Výrobcom je Maxbrands Marketing z Holandska. Predáva sa v bielom tégliku so zeleným uzáverom. Ďalšími sú telové mlieka Very Moisturising Body Milk a Very Clearing Body Milk od HT26 Paris. Vyrába ich francúzska firma so sídlom v Paríži Laboratoires HT26 a predávajú sa v bielych fľaškách s červeným popisom.

Vo všetkých uvedených výrobkoch sa nachádza zmes konzervačných látok Methylisothia­zolinone a Methylchloroi­sothiazolinone, čo je v rozpore so zoznamom konzervačných látok povolených v kozmetických výrobkoch. Zmes je povolené používať len pri zmývateľných výrobkoch a u citlivých osôb môže spôsobiť alergickú reakciu. V telových mliekach od HT26 Paris sa navyše nachádza látka Isobutylparaben, ktorá podľa predpisov nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov.

Varovanie hygienikov pred nebezpečnými telovými mliekami a krémom
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM