ELA Zo Slovenska

VAROVANIE pred nebezpečným MEDVEĎOM! Ďalšia obec hlási jeho výskyt

Tak toto už snáď nie je možné! Nebezpečných medveďov, ktorí sa približujú blízko k obydliam, pribúda. Ďalšia obec hlási jeho výskyt.

Ilustračný obrázok k článku VAROVANIE pred nebezpečným MEDVEĎOM! Ďalšia obec hlási jeho výskyt
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

V katastri obce Rumanová (okres Nitra) v časti Mikloš bol v utorok (15. 6.) vo večerných hodinách spozorovaný medveď s mláďaťom. „Vzhľadom na zvýšený pohyb osôb v extraviláne obce vyzývame obyvateľov na zvýšenú opatrnosť. Vo vlastnom záujme by sa nemali pohybovať v extraviláne obce osamote,“ upozorňuje vedenie obce. V prípade zistenia pohybu medveďa v blízkosti obce by mali občania kontaktovať starostu.

V stredu (16. 6.) bol nahlásený výskyt medveďa aj v ďalšej časti Nitrianskeho kraja. Pred šelmou varovala obec Obyce v okrese Zlaté Moravce: „V lokalite Končiar bola videná medvedica s 2 mladými. Zvýšte opatrnosť pri pohybe v lese."

Aj v iných obciach

Na výskyt medveďov v nitrianskom regióne upozorňovali v predchádzajúcich týždňoch viaceré obce. V polovici mája sa pohybovala medvedica s mláďatami po poli v chotári obce Šurianky.

Medvede spozorovali aj v okolí Topoľčianok, hradu Hrušov, Skýcova. Stopy medveďa zaregistrovala obec Dolné Lefantovce v chotári Baránok, ale aj turisti na turistickom chodníku k vyhliadkovej veži v Podhoranoch.

Aj v Detvianskom okrese

Nebezpečná šelma sa pohybuje aj v okolí obce Stožok v Detvianskom okrese, potvrdila starostka Darina Petrincová. „Dostala som hlásenie, že medveď rozbil úle v osade Hraškovci,“ spresnila.

Ako ďalej uviedla, obec vyhlásila do miestneho rozhlasu oznam, ktorým upozorní občanov na pohyb medveďa v okolí obce.

„Telefonovala som aj s poľovníkom a informovala som ho o tom. Poľovníci rozmiestnili fotopasce, tie ho však nezachytili, tak si mysleli, že už odišiel. Uvidíme, čo bude ďalej,“ doplnila.

Medveďa v sobotu (12.6.) videli turisti aj v okolí cyklotrasy v Stožku. „Telefonovala som s mamou dievčaťa, ktorá natočila video. Akurát boli na prechádzke so psom, keď sa im naskytol tento obraz,“ poznamenala. Starostka začiatkom júna po oslovení TASR spomenula, že v dedine a v jej okolí zatiaľ neriešili problém s výskytom medveďa. Zdôraznila tiež, že obec pred šelmou nemá zabezpečený odpad.

Prvý prípad zabitia človekom

Pitva 57-ročného muža, ktorého telo našli v pondelok 14. mája v doline Banskô v Liptovskej Lúžnej, preukázala, že zahynul po útoku medveďa.

„Predbežnou správou z pitvy nebohého bolo zistené, že zomrel na následky poranení, ktoré zodpovedali zraneniam spôsobeným útokom medveďa,“ uviedla v utorok Kremeňová.

Starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík priblížil, že k udalosti došlo, keď bol nebohý muž v doline na prechádzke. Zdôraznil, že ide o lokalitu v extraviláne, kam ľudia zvyknú chodievať. V centre dediny podľa neho problém s výskytom medveďov nikdy nemali, chodievajú však na salaš. „V prírode sa veľa ľudí stretáva s medveďom, vidia ho, ale prípad napadnutia človeka tu v našej obci ešte nebol,“ podotkol.

Ilustračné foto

Súvisiace články

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM