Ilustračný obrázok k článku VAROVANIE pred nebezpečným MEDVEĎOM! Ďalšia obec hlási jeho výskyt
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

VAROVANIE pred nebezpečným MEDVEĎOM! Ďalšia obec hlási jeho výskyt

Tak toto už snáď nie je možné! Nebezpečných medveďov, ktorí sa približujú blízko k obydliam, pribúda. Ďalšia obec hlási jeho výskyt.

ELA Zo Slovenska
ELA Zo Slovenska

VAROVANIE pred nebezpečným MEDVEĎOM! Ďalšia obec hlási jeho výskyt

Tak toto už snáď nie je možné! Nebezpečných medveďov, ktorí sa približujú blízko k obydliam, pribúda. Ďalšia obec hlási jeho výskyt.

Ilustračný obrázok k článku VAROVANIE pred nebezpečným MEDVEĎOM! Ďalšia obec hlási jeho výskyt
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

V katastri obce Rumanová (okres Nitra) v časti Mikloš bol v utorok (15. 6.) vo večerných hodinách spozorovaný medveď s mláďaťom. „Vzhľadom na zvýšený pohyb osôb v extraviláne obce vyzývame obyvateľov na zvýšenú opatrnosť. Vo vlastnom záujme by sa nemali pohybovať v extraviláne obce osamote,“ upozorňuje vedenie obce. V prípade zistenia pohybu medveďa v blízkosti obce by mali občania kontaktovať starostu.

V stredu (16. 6.) bol nahlásený výskyt medveďa aj v ďalšej časti Nitrianskeho kraja. Pred šelmou varovala obec Obyce v okrese Zlaté Moravce: „V lokalite Končiar bola videná medvedica s 2 mladými. Zvýšte opatrnosť pri pohybe v lese."

Aj v iných obciach

Na výskyt medveďov v nitrianskom regióne upozorňovali v predchádzajúcich týždňoch viaceré obce. V polovici mája sa pohybovala medvedica s mláďatami po poli v chotári obce Šurianky.

Medvede spozorovali aj v okolí Topoľčianok, hradu Hrušov, Skýcova. Stopy medveďa zaregistrovala obec Dolné Lefantovce v chotári Baránok, ale aj turisti na turistickom chodníku k vyhliadkovej veži v Podhoranoch.

Aj v Detvianskom okrese

Nebezpečná šelma sa pohybuje aj v okolí obce Stožok v Detvianskom okrese, potvrdila starostka Darina Petrincová. „Dostala som hlásenie, že medveď rozbil úle v osade Hraškovci,“ spresnila.

Ako ďalej uviedla, obec vyhlásila do miestneho rozhlasu oznam, ktorým upozorní občanov na pohyb medveďa v okolí obce.

„Telefonovala som aj s poľovníkom a informovala som ho o tom. Poľovníci rozmiestnili fotopasce, tie ho však nezachytili, tak si mysleli, že už odišiel. Uvidíme, čo bude ďalej,“ doplnila.

Medveďa v sobotu (12.6.) videli turisti aj v okolí cyklotrasy v Stožku. „Telefonovala som s mamou dievčaťa, ktorá natočila video. Akurát boli na prechádzke so psom, keď sa im naskytol tento obraz,“ poznamenala. Starostka začiatkom júna po oslovení TASR spomenula, že v dedine a v jej okolí zatiaľ neriešili problém s výskytom medveďa. Zdôraznila tiež, že obec pred šelmou nemá zabezpečený odpad.

Prvý prípad zabitia človekom

Pitva 57-ročného muža, ktorého telo našli v pondelok 14. mája v doline Banskô v Liptovskej Lúžnej, preukázala, že zahynul po útoku medveďa.

„Predbežnou správou z pitvy nebohého bolo zistené, že zomrel na následky poranení, ktoré zodpovedali zraneniam spôsobeným útokom medveďa,“ uviedla v utorok Kremeňová.

Starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík priblížil, že k udalosti došlo, keď bol nebohý muž v doline na prechádzke. Zdôraznil, že ide o lokalitu v extraviláne, kam ľudia zvyknú chodievať. V centre dediny podľa neho problém s výskytom medveďov nikdy nemali, chodievajú však na salaš. „V prírode sa veľa ľudí stretáva s medveďom, vidia ho, ale prípad napadnutia človeka tu v našej obci ešte nebol,“ podotkol.

Ilustračné foto

Súvisiace články

Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín