Svet Technológie Zo zahraničia

Vďačíme mu za veľa: Zomrel Jerry Merryman, jeden z vynálezcov vreckovej kalkulačky

Ve veku 86 rokov zomrel v USA jeden z vynálezcov vreckovej kalkulačky Jerry Merryman.

Ilustračný obrázok k článku Vďačíme mu za veľa: Zomrel Jerry Merryman, jeden z vynálezcov vreckovej kalkulačky
Zdroj: TASR

Ako v stredu informovala agentúra AP, Merryman (na snímke vpravo) zomrel 27. februára v Dallase v americkom štáte Texas na zdravotné komplikácie súvisiace so zlyhávaním srdca a obličiek.

Podľa príbuzných bol Merryman hospitalizovaný od decembra, keď počas implantácie kardiostimulátora došlo ku komplikáciám.

Merryman je jedným z trojice mužov, ktorí počas práce v spoločnosti Texas Instruments v Dallase vynašli vreckovú kalkulačku.

Tím bol vedený Jackom Kilbym, ktorý sa vynálezom integrovaného obvodu presadil aj do sveta moderných počítačov a získal za svoj objav Nobelovu cenu.

Prototyp vreckovej kalkulačky zostavený tímom, do ktorého patril i James Van Tassel, sa nachádza v Smithsonian Institution.

V mladosti sa Jerry Merryman zapísal na Texas A & M University v College Station, školu však nedokončil.

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

Namiesto toho sa zamestnal na oddelení oceánografie a meteorológie pri univerzite a neskôr pracoval na ropnej plošine v Mexickom zálive, kde meral silu vetrov pri hurikánoch. V spoločnosti Texas Instruments začal pracovať v roku 1963 vo veku 30 rokov. Odišiel z nej v januári 1994, uviedla táto spoločnosť vo svojom vyhlásení.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM