Správy

Veľký prehľad zmien: Vzrastú sumy životného minima, zvýšia sa aj viaceré dávky

Od 1. júla tohto roka na Slovensku vzrastie životné minimum. Pre jednu dospelú osobu stúpne na 205,07 eura mesačne zo súčasnej úrovne 199,48 eura.

Ilustračný obrázok k článku Veľký prehľad zmien: Vzrastú sumy životného minima, zvýšia sa aj viaceré dávky
Zdroj: Pixabay.com

Pri druhej spoločne posudzovanej dospelej osobe vzrastie na 143,06 eura mesačne zo 139,16 eura, v prípade zaopatreného, resp. nezaopatreného dieťaťa sa zvýši na 93,61 eura mesačne z 91,06 eura. Vyplýva to z opatrenia ministerstva práce, ktoré predložilo do medzirezortného pripomienkového konania. Kvôli rastu životného minima sa budú upravovať aj viaceré sociálne dávky.

Ministerstvo práce pristúpilo k zvýšeniu životného minima na základe koeficientu rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností na základe údajov Štatistického úradu SR. Valorizácia bude mať podľa rezortu práce pozitívny vplyv na hospodárenie domácností a na ich príjmy. „Vplyv valorizácie súm životného minima v prípade jednej dospelej osoby predstavuje zvýšenie o 5,59 eura, v prípade druhej spoločne posudzovanej fyzickej osoby predstavuje zvýšenie o 3,90 eura a v prípade nezaopatreného dieťaťa alebo zaopatreného neplnoletého dieťaťa predstavuje zvýšenie o 2,55 eura,“ vyčíslilo ministerstvo.

Upravovať mierne smerom nahor sa budú aj viaceré sociálne dávky. Pri prídavku na dieťa zvýšenie v roku 2019 predstavuje 66 centov, vzrastie na 24,34 eura. Príplatok k prídavku na dieťa sa zvýši o 31 centov, rodičovský príspevok sa zvýši o šesť eur na 220,70 eura. Zvyšovať sa budú aj príspevky pri náhradnej starostlivosti.

Rast životného minima negatívne ovplyvní nárok ľudí na predčasný starobný dôchodok. V súčasnosti je totiž hranica nároku stanovená na 1,2-násobok sumy životného minima, od júla sa tak posunie z pôvodných 239,4 eura na 246,1 eura.

Nahor pôjdu aj sumy minimálnych dôchodkov. Priemerné zvýšenie minimálneho dôchodku sa odhaduje na úrovni 2,8 %.

Upraví sa aj daňový bonus na dieťa. Ten sa od začiatku budúceho roka zvýši o 60 centov na 22,16 eura. Nezdaniteľná časť základu dane bude v budúcom roku predstavovať 3937,34 eura, čo predstavuje nárast o 107,32 eura.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM