Milan Hanzel Zo Slovenska

VEĽKÝ ZVRAT v testovaní: Bude dobrovoľné! Kto sa však nezúčastní, má ZÁKAZ vychádzania

Premiér Igor Matovič s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím sa na tlačovke podelili o nové podrobnosti celoplošného testovania. Tu sú!

Ilustračný obrázok k článku VEĽKÝ ZVRAT v testovaní: Bude dobrovoľné! Kto sa však nezúčastní, má ZÁKAZ vychádzania
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ako tvrdí premiér, tí ľudia, ktorí sa rozhodnú neprísť na testovanie, budú „potrestaní“ inak. Doteraz sa hovorilo o sankciách, no brífing Matoviča pred novinármi prezradil viac.

Budú doma

Takže, ak sa rozhodnete zostať počas testovania doma, musíte sa preukázať negatívnym testom na COVID-19. „Chceme, aby to bolo čo najdobrovoľnej­šie,“ vyhlásil Igor Matovič. Dodal však, že druhý variant je navštíviť súkromné laboratórium. To však budete platiť z vlastného vrecka. Lenže, čo ak nepôjdete?

Podľa vyjadrenia premiéra tí, ktorí nebudú mať takýto test, skončia v desaťdňovej domácej karanténe a budú mať zákaz vychádzania.

Ako bude prebiehať testovanie?

Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 sa má realizovať od piatka do nedele. Testy bude vykonávať iba zdravotnícky personál. Otestovať sa môžu všetci, vrátane detí od desať rokov. Imobilných testovať nebudú. Výsledok dostanú občania v zalepenej obálke do 30 minút.

V prípade pozitívneho testu im dajú presné pokyny a pôjdu do domácej karantény. Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Testy aj vonku

Ak to podmienky dovolia, testovať sa bude v exteriéri. Ak nie, pôjde podľa ministra o vetrané priestory so zabezpečením adekvátnej dezinfekcie a ochranných pomôcok. „Vojačky a vojaci sú už v jednotlivých regiónoch, prišli na okresné úrady spolu s hygienikom a príslušníkom policajného zboru. Prezerajú si vhodnosť priestorov a komunikujú o ďalších logistických veciach,“ priblížil Naď.

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto, nie je potrebné vracať sa na miesto bydliska. Nemocnice budú testovať svoj personál a pacientov. Samostatne sa uskutoční aj testovanie v domovoch sociálnych služieb. Otestovaní budú aj vojaci a všetci v tímoch.

Už aj tento víkend

Prvé testovanie sa má zrealizovať tento víkend v Bardejove, Tvrdošíne, Dolnom Kubíne a Námestove. Podľa ministra tam zriadia 235 odberných miest. Vláda v nedeľu (18. 10.) poverila Ozbrojené sily (OS) SR prípravou a vykonaním celoštátneho testovania obyvateľov v súvislosti s novým koronavírusom. Vyčlenených má byť do 8-tisíc príslušníkov OS SR. Ako priblížil minister obrany, pôjde o operačnú misiu s názvom Spoločná zodpovednosť. Uviedol, že plánujú nasadiť všetkých disponibilných vojakov, policajtov a hasičov.

❗️12:30 RÁDIO SLOVENSKO: AKTUÁLNE INFORMÁCIE K CELOPLOŠNÉMU TESTOVANIU❗️ Ďalšie informácie k celoplošnému testovaniu ➡️...

Posted by Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO on Tuesday, October 20, 2020
Zdroj: Dnes24.sk/TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie