Viacero štátov by chcelo vlastné kryptomeny: Ich úspech je podľa analytikov otázny

Štátne kryptomeny by pritiahli pozornosť, nemusí ich však automaticky sprevádzať aj dôvera finančných trhov. Úspech týchto projektov je preto otázny, upozorňujú analytici z oblasti financií.

Ilustračný obrázok k článku Viacero štátov by chcelo vlastné kryptomeny: Ich úspech je podľa analytikov otázny
Zdroj: TASR

Rok 2018 by mohol priniesť sprísňovanie podmienok na trhu kryptomien, ale aj spustenie prvej štátnej kryptomeny, očakáva analytik Across Private Investments Jakub Rosa. „Najviac sa hovorí o Estónsku, ale aj o Rusku, ktoré by mohlo prostredníctvom kryptorubľa obísť sankcie zo Západu, a o Venezuele, ktorá sa borí s ekonomickými problémami, keď hyperinflácia prakticky zdevastovala kúpnu silu domácej meny,“ priblížil motiváciu jednotlivých krajín Rosa.

„Spustenie štátnych kryptomien v Rusku by rozhodne pritiahlo pozornosť. S dôverou to môže byt horšie,“ zhodnotil analytik Next Finance Jiří Cihlář. „Všeobecne však trh s virtuálnymi menami v posledných týždňoch zažil toľko nepríjemných správ, že správa o štátnej virtuálnej mene môže byť niečo, čo aspoň čiastočne pomôže nálade na trhoch s virtuálnymi menami,“ myslí si Cihlář.

Slová štátna a kryptomena k sebe podľa Jaroslava Brychtu, analytika X-Trade Brokers, príliš nejdú, a preto nečaká, že v budúcnosti podobné projekty uspejú. „Pokiaľ si budú chcieť štáty založiť vlastnú menu, ktorú budú mať úplne pod kontrolou a ktorá bude len elektronická, stačí zrušiť hotovosť. Mohli to urobiť už dávno pred vznikom bitcoinu. Technológia blockchainu im v tomto ohľade príliš nových dodatočných výhod neponúka,“ dodal Brychta.

Virtuálna mena by podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa mohla znamenať výzvu pre bankový sektor, pretože by nebolo potrebné zriaďovanie účtov pre posielanie mien.*** „S tým súvisí aj úspora nákladov a zvýšenie rýchlosti transferov. Na druhej strane, otvorí sa množstvo príležitostí pre fintech sektor pri ponúkaní nových služieb a produktov,“*** podotkol Pánis.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame