Webnoviny - Svet

Video: Maďari protestovali v Košiciach za dvojité občianstvo

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 1. septembra (WEBNOVINY) – Približne tristo ľudí maďarskej národnosti sa dnes v Košiciach zišlo na protestnom pochode s cieľom poukázať na to, že zákon zakazujúci dvojité štátne občianstvo je protiústavný. Účastníci sa zišli pri košickom Dóme sv. Alžbety a s transparentom „Nikomu nemožno odňať štátne občianstvo SR proti jeho vôli“ prešli po Hlavnej ulici až k budove Ústavného súdu SR.

Pochod organizovali členovia pracovnej skupiny za znovuzavedenie dvojitého občianstva

„Čo je to za štát, ktorý zbavuje poctivých občanov ich bydliska, ich ústavných práv, a jediným mávnutím pera z nich robí bezdomovcov. Čo je to za štát, ktorý z nenávisti a pomsty voči jednej menšine schvaľuje protiústavné zákony. Prišli sme sem preto, aby sme upozornili na možnosť vzniku nebezpečného precedensu pre každého jedného občana bez ohľadu na jeho národnosť. Dnes je deň ústavy a my veríme tejto ústave. Prosíme, vážte si ju a chráňte ju aj vy,“ povedal pred zhromaždenými pred budovou ústavného súdu jeden z organizátorov Oliver Boldoghy.

Doložil, že pochod organizujú náročky v Deň Ústavy SR, aby upozornili, že platný zákon o štátnom občianstve je protiústavný.

„Myslíme si, že odnímanie štátneho občianstva je protiústavné. Donedávna ešte Slovenská republika poskytovala občianstvo Slovákom žijúcim v zahraničí bez toho, aby žili na území Slovenska. Myslím si, že tento stav by sa mal vrátiť,“ povedal Boldoghy.

Organizátori pochodu tvrdia, že na základe ustanovení protiústavnej novely zákona o štátnom občianstve prišlo o štátne občianstvo Slovenskej republiky doposiaľ takmer tristo občanov, z toho viacerí proti svojej vôli.

Skupina poslancov NR SR požiadala 22. septembra 2011 ústavný súd, aby preskúmal, či sú v súlade s ústavou ustanovenia umožňujúce odňať občianstvo podľa novelizovaného zákona o štátnom občianstve. Plénum ústavného súdu prijalo návrh poslancov 4. júla tohto roku na ďalšie konanie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM