Webnoviny - Svet

Víkend bude extrémne horúci, vzduch môžu schladiť búrky

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Počasie nad Slovenskom ovplyvňuje veľmi teplý, pôvodom tropický vzduch, ktorý od juhozápadu pokračuje do strednej Európy. Informuje o tom na svojej internetovej stránke Slovenský hydrometeorolo­gický ústav.

Ten vydal varovanie pred vysokými teplotami. Na prvý prázdninový víkendový deň platí meteorologická výstraha 1. stupňa. V nedeľu už hydrometeorológovia predpokladajú ešte vyššie teploty a pre niektoré časti Slovenska vydali varovanie druhého stupňa.

V sobotu bude nad Slovenskom jasná až polojasná obloha, pri prechode zväčšenej oblačnosti sa môžu vyskytnúť prehánky alebo búrky. Bude mimoriadne teplo.

Najvyššia denná teplota vystúpi na 27 až 32, v južnej polovici západného a na juhu stredného Slovenska môže byť až okolo 34 stupňov Celzia. Na horách vo výške 1500 m budú teploty príjemnejšie, okolo 21 stupňov Celzia.

Na strednom Slovensku bude pofukovať iba slabý vietor. Na ostatnom území zaveje juhovýchodný až južný vietor do 5 m/s (20 km/h).

V nedeľu nad strednú Európu postúpi od západu plytká brázda nižšieho tlaku, súčasne bude naďalej prúdiť do vnútrozemia veľmi teplý vzduch od juhu. Slovákov čaká podobne ako v sobotu jasné, až polojasné extrémne teplé počasie. Podvečer sa môžu vyskytnúť na niektorých miestach búrky.

Nočná teplota sa bude pohybovať od 20 do 15, na juhu západného Slovenska bude miestami až okolo 22 stupňov Celzia. Cez deň teplomer ukáže 28 až 33, v južnej polovici západného a na juhu stredného Slovenska môže byť miestami až okolo 35 stupňov Celzia.

Fúkať má južný až juhovýchodný vietor 2 až 6, na západe miestami v nárazoch okolo 12 m/s (5 až 20, nárazy 45 km/h).

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM