Víťazný návrat Kobeho Bryanta

Foto: SITA, AP NEW YORK 24. januára (WEBNOVINY) – Basketbalistom Phoenix Suns sa podarilo v utorok vyhrať v zámorskej NBA na ihrisku Oklahoma City 104:102, pričom tréner Alvin Gentry spája nielen tento úspech s hrou Jasona Richardsona. Ten zaznamenal 20 bodov a 13 doskokov a výrazne tímu pomohol dostať sa z 10-bodového deficitu až k víťazstvu, ktoré prerušilo rad úspechov súpera po deviatich dueloch. "Môžete si prejsť naše štatistiky v tejto sezóne. Keď hrá dobre, veľmi zriedka prehrávame,“ nechal sa počuť Gentry. V utorok sa Richardson najprv v záverečných minútach pričinil o kľúčový zisk lopty z rúk Jamesa Hardena a nakoniec rozhodol svojím košom z trestného strieľania necelú sekundu pred klaksónom. A štatistiky dávajú koučovi Suns za pravdu, ak Richardson strelil v tejto sezóne 20 bodov, arizonské mužstvo 17-krát vyhralo a iba v dvoch prípadoch museli hráči skloniť hlavy po prehrách.

Porovnateľne kľúčovou postavou je pre Miami Dwyane Wade, ktorý v utorok v zostave opäť chýbal a Heat prekvapujúco nezvládli zápas na domácom ihrisku proti Minnesote. Pre druhý najhorší tím súťaže to bolo iba piate víťazstvo na ihriskách súperov v tejto sezóne a Miami môže túto stratu v zostrujúcom sa boji o play-off ešte trpko oľutovať. „S tým, o čo sa snažíme, je bez akéhokoľvek dešpektu k súperovi tento zápas zahanbujúci. Nemôžem byť viac nespokojný s tým, čo som dnes na ihrisku videl. Treba Minnesote uznať, že nás dnes na palubovke pekne kopala do zadku z jednej strany na druhú. Výhru si zaslúžila,“ neskrýval emócie po skončení duelu tréner 7. mužstva tabuľky Východnej konferencie Erik Spoelstra.

Krivku svojich výkonov dokázali v utorok dostať z negatívnej trojzápasovej série hráči Clevelandu, ktorí zvíťazili nad New Orleans 105:95. Jedným z dôvodov prehier mohlo byť zabudovanie nových hráčov do kádra. V prípade Cavaliers ide najmä o Antawna Jamisona, ktorý od príchodu z Washingtonu vyhral prvý zápas, pričom k úspechu prispel 18 bodmi. „Dobrý pocit. Nebol to nejaký pekný zápas. Proste sme v ňom museli nájsť cestu k víťazstvu a to sa nám podarilo,“ tešil sa z víťazstva 33-ročný bývalý hráč Golden State, Dallasu a spomenutých Wizards.

Zatiaľ čo absencia Dwyana Wada očividne rozrušila celú koncepciu mužstva Miami, Kobe Bryant nie je pre Los Angeles Lakers nenahraditeľný. Aspoň z krátkodobého hľadiska určite nie. Lakers bez neho v zostave vyhrali z piatich duelov štyri, no Bryant sa po svojom návrate zhostil svojej líderskej pozície v utorok opäť s plnou vervou. Svoj 32-bodový výkon totiž zakončil víťaznou strelou znamenajúcou víťazstvo v Memphise 99:98, pričom tridsaťjedenročný rozohrávač zaznamenal posledných deväť bodov svojho tímu. „Vždy na konci zápasov dokáže zahrať niečo prekvapujúce. To vedia len skvelí hráči,“ pochválil súperovho najlepšieho hráča tréner Grizzlies Lionel Hollins.

V ostatných štyroch zápasoch utorkového večera vyhral v domácom prostredí iba Boston. Celtics v zápase proti New Yorku (110:106) potiahol najmä Rajon Rondo svojimi 15 bodmi a 16 doskokmi. V New Jersey videli diváci tri 28-bodové výkony. Na domácej strane sa nimi prezentovali Courtney Lee a Devin Harris, na strane hostí z Portlandu Brandon Roy. Z víťazstva 102:93 sa tešil tretí menovaný. Starú dobrú formu predvádza v ostatných zápasoch Richard Hamilton, ktorý Detroitu v utorok pomohol k víťazstvu 101:89 svojimi 30 bodmi. No a v poslednom zápase vytŕčal svojím výkonom nad ostatnými hráčmi na ihrisku hosťujúci Louis Williams, ktorý Philadelphii pomohol k výhre 110:102 na ihrisku Golden State 26 bodmi a 10 doskokmi.

Výsledky

Cleveland – New Orleans 105:95 Najviac bodov: S. O`Neal a L. James (13 asistencií) po 20, Jamison 18 – M. Thornton 37, D. Collison 22 (10 asistencií), David West 17, štvrtiny: 28:16, 25:40, 29:20, 23:19, 20 562 divákov

Boston – New York 110:106 Najviac bodov: R. Allen 24, Garnett 16, Rondo 15 (16 asistencií) – D. Lee 28 (15 doskokov), W. Chandler 19, Rodriguez a Harrington po 18, štvrtiny: 38:27, 26:33, 30:31, 16:15, 18 624 divákov

New Jersey – Portland 93:102 Najviac bodov: C. Lee a D. Harris po 28, B. Lopez 17 (10 doskokov) – Roy 28, Aldridge 27, A. Miller 20, štvrtiny: 22:32, 15:24, 33:21, 23:25, 11 138 divákov

Miami – Minnesota 88:91 Najviac bodov: D. Wright 26, J. O`Neal 18, Beasley 14 – Love 17 (12 doskokov), Flynn 16, Gomes 13, štvrtiny: 15:24, 26:21, 17:23, 30:23, 15 854 divákov

Oklahoma City – Phoenix 102:104 Najviac bodov: Durant 36, Westbrook 21 (10 asistencií), J. Green 16 – Stoudemire 30, Grant Hill 21, Jason Richardson 20 (13 doskokov), štvrtiny: 25:27, 27:24, 26:31, 24:22, 18 203 divákov

Memphis – Los Angeles Lakers 98:99 Najviac bodov: Mayo 25, Z. Randolph 20 (14 doskokov), Gay 17 – Bryant 32, P. Gasol 22 (13 doskokov), A. Bynum 15, štvrtiny: 16:27, 32:26, 33:23, 23:25, 18 119 divákov

Sacramento – Detroit 89:101 Najviac bodov: T. Evans 28 (13 asistencií), C. Landry 18, Udrih 9 – R. Hamilton 30, Prince 22, Stuckey 13, štvrtiny: 26:29, 16:25, 16:29, 31:18, 11 557 divákov

Golden State – Philadelphia 102:110 Najviac bodov: Ellis 22, C. J. Watson 20, Morrow 18 – L. Williams 26 (10 doskokov), Iguodala 22, Carney 16, štvrtiny: 26:37, 22:29, 25:24, 29:20, 17 115 divákov