Správy

Vo vyšších polohách Tatier a Veľkej Fatre platí mierne lavínové nebezpečenstvo

Vo vyšších polohách Vysokých, Nízkych a Západných Tatier, ako i vo Veľkej Fatre, platí v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo.

Ilustračný obrázok k článku Vo vyšších polohách Tatier a Veľkej Fatre platí mierne lavínové nebezpečenstvo
Zdroj: TASR

Je veľmi lokálne. V Malej Fatre a nižších polohách hôr je nebezpečenstvo lavín malé. Informoval o tom Anton Sedlák zo strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Za poslednú periódu sneženia napadlo až 80 centimetrov nového snehu, sneženie sprevádzal silný vietor prevažne južných smerov. Nový sneh je uložený hlavne v žľaboch, svahoch a pod stenami, najmä severozápadných, severných a severovýchodných expozícií.

„Nebezpečné môžu byť strmé svahy pod stenami a žľaby, kde sa nachádzajú nebezpečné snehové útvary hrúbky až 1,5 metra. Uvoľnenie lavíny je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch,“ upozornil Sedlák.

V sobotu ráno bolo na horách polooblačno až zamračené, lokálne hmla. Naďalej pretrváva južné prúdenie, v najvyšších polohách dosahoval vietor v nárazoch rýchlosť do 25 metrov za sekundu. Ranná teplota sa pohybovala od mínus deviatich stupňov Celzia, v najvyšších polohách po mínus jeden stupeň Celzia vo výške 1000 metrov nad morom.

Sneh z poslednej periódy sneženia je vplyvom vetra nerovnomerne rozložený. Na vetrom exponovaných miestach je sneh sfúkaný na tvrdý podklad. Povrch snehu je v najnižších polohách vlhký, miestami sa vyskytuje kôra, v stredných polohách nosný, miestami prachový, v najvyšších polohách sa v hrebeňových oblastiach nachádzajú preveje a vetrom ubité dosky. Počas dňa očakávajú horskí záchranári vo vyšších polohách silný vietor.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM