Zo zahraničia

Vodičov čakajú PROBLÉMY: Európska metropola ZAKÁŽE autá so spaľovacími motormi

Švédske hlavné mesto Štokholm v snahe zlepšiť kvalitu ovzdušia zakáže od roku 2025 používanie áut so spaľovacími motormi v centre metropoly, uviedol v utorok zástupca primátora.

Ilustračný obrázok k článku Vodičov čakajú PROBLÉMY: Európska metropola ZAKÁŽE autá so spaľovacími motormi
Zdroj: Unsplash.com

„Pre ovzdušie v Štokholme v súčasnosti majú deti choré pľúca a starší ľudia predčasne umierajú. Je to absolútne neprijateľná situácia,“ uviedol vo vyhlásení Lars Strömgren, viceprimátor mesta pre dopravu a mestské prostredie. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Kedy začne platiť?

„Musíme obmedziť škodlivé výfukové plyny z benzínových a naftových áut,“ dodal Strömgren. Zakázaná oblasť pre tieto autá leží v centre štokholmskej nákupnej štvrte s množstvom reštaurácií a kancelárskych bu­dov.

Zákaz vstúpi do platnosti 31. decembra 2024 „v oblasti s veľkým počtom chodcov a cyklistov, kde je potrebné zlepšiť kvalitu ovzdušia“, povedal Strömgren.

Prvý krok mesta

„Je to tiež časť mesta, kde vidíme, že je veľký záujem o rýchlejšiu elektrifikáciu, pričom aktéri môžu stáť na čele tohto prechodu,“ dodal viceprimátor.

Výnimky sa budú týkať policajných áut, sanitiek a ďalších bezpečnostných služieb.

„Elektrické vozidlá prispievajú aj k nižším emisiám a nižšej hlučnosti, čo znamená, že viac (zásobovacích) dodávok sa môže uskutočňovať v noci. Tým sa zníži preťaženie ciest v centre mesta,“ tvrdí Strömgren.

Ide o prvý krok mesta v tomto smere a neskôr sa má zákaz ešte viac rozšíriť.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM