MAK Správy Voľby 2020

VOĽBY2020: Extrémistovi Kotlebovi hrozí víťazstvo, Dankova SNS padá ku dnu

Fašisti z ĽSNS dosahujú svoje historické maximá. Problém má stále SaS a ku kariére mimo parlamentu sa približujú aj Dankovi národniari.

Ilustračný obrázok k článku VOĽBY2020: Extrémistovi Kotlebovi hrozí víťazstvo, Dankova SNS padá ku dnu
Zdroj: TASR

Parlamentné voľby sú o necelé dva mesiace a extrémisti z Kotlebovej ĽSNS v meraniach agentúry Focus atakujú 14 percent a sú na historickom maxime.

V porovnaní s decembrovým meraním si polepšili o skoro 2 percentá. Najsilnejšou stranou je stále Smer-SD.

Ako uviedol Denník Sme, zdrojom stúpania extrémistov sú podľa Martina Slosiarika z Focusu najmä nevoliči z roku 2016 a čiastočne aj voliči Smeru a SNS, ktorí cítia sklamanie z káuz za posledné dva roky od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

„Nevoliči cítia vo voľbách príležitosť vyjadriť svoj nesúhlas so systémom a tým, ako to funguje. Spoločnosť vnímajú tak, že je v chaose, plná korupcie a bez pravidiel,“ vysvetľuje, prečo je predseda ĽSNS Marian Kotleba svojou rétorikou pre ľudí uveriteľný.

„Má ľahko pochopiteľné odkazy, hovorí o jednoduchej nápravy spoločnosti, len treba dodržiavať pravidlá,“ hovorí.

Slosiarik dokonca tvrdí, že „Ak by sa Smeru nepodarilo zmobilizovať všetkých svojich voličov a budú hľadať inú alternatívu, je šanca, že Kotleba voľby môže aj vyhrať.“

Focus 12/2019

Smer napriek vedeniu oproti decembru mierne klesol na 18,7 percenta. Za Smerom a fašistami nasleduje koalícia PS/Spolu so stabilnými 10,5 percentami. Tesne za nimi je strana Za ľudí Andreja Kisku si polepšilo na 10,3 percentami.

Svojich zástupcov by malo aj hnutie OĽaNO so ziskom 7,7 percenta, Sme rodina so ziskom 7,1 percenta a Hlinove KDH so šiestimi percentami opýtaných.

Hranicu piatich percent potrebných pre vstup do parlamentu prekročili aj liberáli z SaS (5,4%) a Dankove SNS so ziskom 5,1 percento.

Potrebná Kollárova Rodina

Opozičné strany by podľa týchto výsledkov koalíciu bez Sme rodina nezložili. Všetky demokratické opozičné strany by spolu získali 84 mandátov.

V prepočte na kreslá v Národnej rade SR by Smer-SD získal 33 kresiel, ĽSNS 24 kresiel, z koalície PS-Spolu by do parlamentu zasadlo 19 poslancov a strana Za ľudí by mala 18 kresiel. OĽaNO by získalo 14 kresiel, Sme rodina 13 a KDH 11. SaS a SNS by získali zhodne po 9 kresiel.

Mimo parlament

Maďarské strany by sa do parlamentu nedostali a sú na 4 percentách. Most-Híd (4 percentá), Maďarská komunitná spolupatričnosť (3,7 percenta).

Dobrá voľba (3,3 percenta), Vlasť (2,3 percenta). Ostatné politické subjekty získali spolu 2,3 percenta.

Pod hranicou jedného percenta ostalo 12 politických subjektov. Máme toho dosť! a Socialisti.sk by získali zhodne po 0,5 percenta hlasov voličov. Starostovia a nezávislí kandidáti by dosiahli 0,4 percenta. Hlas ľudu, Demokratická strana, Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku a Práca Slovenského národa by mali zhodne po 0,2 percenta. Slovenské hnutie obrody by dosiahlo 0,1 percenta. Podľa prieskumu by nula percent získali štyri subjekty, a to Slovenská liga, Solidarita – hnutie pracujúcej chudoby, Hlas pravice a 99 % – občiansky hlas.

Účasť vo voľbách by podľa prieskumu dosiahla takmer 78 percent a takmer 13 percent opýtaných by voliť nešlo. Odpovedať nevedelo 9,5 percenta respondentov.

Focus robil prieskum pre PS/Spolu od 10. do 14. januára na vzorke 1010 respondentov.

Rýchle správy

Najčítanejšie