Anton Hrachovský Kultúra

Vychovávajú si novú generáciu divákov: Kremnické gagy nezabúdajú ani na deti, FOTO

Stredoslovenské banské mesto Kremnica žije tento víkend humorom. Priaznivci všetkých druhov úsmevnej zábavy sa zišli na 39. ročníku medzinárodného Festivalu humoru a satiry Kremnické gagy 2019.

Ilustračný obrázok k článku Vychovávajú si novú generáciu divákov: Kremnické gagy nezabúdajú ani na deti, FOTO
11
Galéria
Zdroj: TASR

Program nezabúda ani na detských divákov, im patria hlavne festivalové predpoludnia. Festival si tak vychováva nového diváka.
Bratislavské bábkové divadlo sa predstavilo s Osmijankovými rozprávkami o princeznách.

Rozprávky pre novú generáciu divákov

V parádnej izbe Osamelej princeznej žije bohaté dievčatko, ktoré má všetko, okrem kamarátov. A tak chorie na samotu a nudu. Jedného dňa sa v jeho izbe objaví svetoznámy Osmijanko a vo vreckách skrýva tú najlepšiu medicínu, ktorou sú rozprávky. Nie však hocijaké, ale o princeznách, neobyčajných princeznách, aké svet nevidel. K rozprávkam priniesla Osmijankova kapela aj pesničky, veselé ako popoludnie v parku.

Chorvátsky Triko Cirkus Theatar priviezol do Kremnice rozprávku Crna Petra. Hovorí o priateľstve dvoch dievčat, ktoré sa začína stretnutím v parku. Hrajú sa a robia všetko, čo aj iné deti. Sú šťastné vo svojom detskom svete, až kým jedna z nich nevezme mobil svojej mame.

Ponoria sa do virtuálneho sveta a ich životy sa rýchlo menia. Možnosti online priestoru ich privádzajú do situácií, o ktorých sa im ani len nesnívalo. Prestavenie s humorom poukazuje na narastajúci problém nekontrolovaného používania elektronických zariadení, internetu či virtuálnej reality.

Divadlo na hojdačke uviedlo klasickú francúzsku rozprávku Kráska a zviera, ktorá sa nadčasovosťou dočkala viacerých divadelných aj filmových spracovaní. Bohatstvo neprináša automaticky šťastie, rozum alebo cit. Mladý princ pohŕda krásou ľudí, stane sa zvieraťom, aby sám na sebe zistil, že dobré srdce môže mať aj netvor. Iba vtedy môže jeho kliatba pominúť.

Divadlo Žihadlo priviezlo na festival hneď dve rozprávky. Farbičková princezná je o princeznej, ktorej sa minú farbičky a stretne sa aj s trojhlavým drakom. Druhou bola známa klasická rozprávka O červenej čiapočke, aj keď protagonisti ju uviedli trocha netradične.

Domácu divadelnú scénu zastupovalo aj Divadlo na hojdačke s predstavením Sofia z predmestia. Je príbehom o múdrom dievčatku zo sídliska, ktoré vtipne upozorňuje na rôzne prešľapy dospelých. Nemajú na nič čas a možno už zabudli, že sami boli kedysi deťmi.

Uponáhľaný svet ich ženie za prácou, slepými víťazstvami či do hypermarketov za novými zbytočnosťami. Pritom pre zdravý a radostný život detí je dôležitý práve čas, ktorý im venujú.

Kremnické gagy 2019
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM