Ilustračný obrázok k článku Vyhlási Putin vojnu Ukrajine OFICIÁLNE alebo ju ukončí? Rozhodujúci bude tento DÁTUM
Zdroj: TASR/AP

Vyhlási Putin vojnu Ukrajine OFICIÁLNE alebo ju ukončí? Rozhodujúci bude tento DÁTUM

Napriek informáciám, ktoré má pápež, sa viacerí nemenovaní americkí a západní predstavitelia domnievajú, že Putin by mohol vyhlásiť vojnu Ukrajine oficiálne.

Zo zahraničia
Zo zahraničia

Vyhlási Putin vojnu Ukrajine OFICIÁLNE alebo ju ukončí? Rozhodujúci bude tento DÁTUM

Napriek informáciám, ktoré má pápež, sa viacerí nemenovaní americkí a západní predstavitelia domnievajú, že Putin by mohol vyhlásiť vojnu Ukrajine oficiálne.

Ilustračný obrázok k článku Vyhlási Putin vojnu Ukrajine OFICIÁLNE alebo ju ukončí? Rozhodujúci bude tento DÁTUM
Zdroj: TASR/AP

Maďarský premiér Viktor Orbán počas aprílovej návštevy vo Vatikáne pápežovi Františkovi povedal, že Rusi majú plán ukončiť vojnu na Ukrajine 9. mája. V rozhovore pre taliansky denník Corriere Della Sera, ktorý bol publikovaný v utorok, to povedal najvyšší pontifex. Informovala o tom agentúra Reuters.

Stretnutie v Moskve

„Orbán, keď som ho stretol (21. apríla), mi povedal, že Rusi majú plán, že 9. mája bude po všetkom. Dúfam, že je to tak… Som pesimista, ale musíme urobiť všetky možné gestá na zastavenie vojny,“ uviedol pápež pre taliansky denník.

František v rozhovore potvrdil, že sa chce stretnúť so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom, avšak Moskva na žiadosť o stretnutie doteraz nereagovala.

„Požiadal som kardinála Parolina, aby poslal Putinovi odkaz, že som ochotný ísť do Moskvy… Zatiaľ sme nedostali odpoveď a stále na (stretnutí) trváme, aj keď sa obávam, že Putin nemôže a ani nechce mať toto stretnutie v tomto čase,“ uviedol pápež a dodal, že v tejto chvíli neplánuje symbolickú návštevu Kyjeva, pretože najskôr treba ísť do Moskvy.

Telefonát s Kirillom

Na otázku, či by mohol ruského prezidenta obmäkčiť ruský patriarcha Kirill, pápež povedal, že s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi komunikoval, avšak bezvýsledne.

„Hovoril som s Kirillom 40 minút cez (aplikáciu) Zoom. Prvých dvadsať (minút) mi čítal všetky ospravedlnenia vojny. Počúval som ho a povedal som mu: Nič z toho nechápem. Brat môj, nie sme klerici štátu, nemôžeme používať jazyk politiky, ale jazyk Ježiša. Sme pastiermi toho istého svätého Božieho ľudu,“ uviedol pápež a dodal, že moskovský patriarcha sa nemôže stať „Putinovým miništrantom“.

František spresnil, že s Kirillom mal naplánované stretnutie v Jeruzaleme 14. júna, ktoré bolo neskôr zrušené. „Bolo by to naše druhé stretnutie (s Kirillom) tvárou v tvár, ktoré by nemalo nič spoločné s vojnou. Avšak aj on súhlasil, že (stretnutie) by vyslalo nejednoznačný signál,“ priblížil pápež.

Agentúra Reuters upozornila na to, že František až doteraz v súvislosti s vojnou na Ukrajine menovite nespomenul Vladimira Putina. Pri kritike používal výrazy ako neopodstatnená agresia či invázia. Napriek tomu bol však podľa agentúry postoj Vatikánu v súvislosti s dianím na Ukrajine jasný.

Prečítajte si aj

Vyhlásenie vojny

Napriek informáciám, ktoré má pápež, sa viacerí nemenovaní americkí a západní predstavitelia domnievajú, že Putin by mohol oficiálne vyhlásiť vojnu Ukrajine už 9. mája. Informovala o tom v utorok spravodajská televízia CNN, podľa ktorej by vyhlásenie vojny Putinovi umožnilo plnú mobilizáciu ruských záložných síl.

Západní predstavitelia podľa CNN „dlho verili“ tomu, že Putin využije symbolický význam osláv 9. mája v Moskve na to, aby oznámil buď vojenský úspech na Ukrajine, alebo veľkú eskaláciu konfliktu.

Podľa CNN sa začali odborníci prikláňať ku scenáru, že Putin oficiálne vyhlási vojnu Ukrajine. V Rusku sa pritom invázia na Ukrajinu môže označovať iba ako „špeciálna vojenská operácia“. Putin v tejto súvislosti podpísal 4. marca zákon, ktorý zakazuje verejné vyjadrenia zamerané na diskreditáciu ruskej armády. Za jeho porušenie hrozí trest odňatia slobody až do výšky 15 rokov.

Čo by tým Putin získal?

Formálne vyhlásenie vojny by mohlo potenciálne posilniť verejnú podporu ruskému vojenskému ťaženiu, špekuluje CNN. Podľa ruských zákonov by to tiež Putinovi umožnilo zmobilizovať záložné sily a povolávať brancov, „ktorých zrejme Rusko zúfalo potrebuje“ pri rastúcom nedostatku síl.

Západní a ukrajinskí predstavitelia odhadujú, že od začiatku ruskej invázie pred viac ako dvoma mesiacmi bolo zabitých najmenej 10-tisíc ruských vojakov.

Rusko každoročne 9. mája oslavuje Deň víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Pri tejto príležitosti sa koná tradičná vojenská prehliadka na Červenom námestí v Moskve.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM