Aktualizované Správy Zo zahraničia

Vyhrotená atmosféra vo Viedni: Proti opatreniam protestovali desaťtisíce ľudí, VIDEO

V hlavnom meste u našich západných susedov bolo poriadne rušno. Rakušania sa vzbúrili proti jedným z najprísnejších opatrení v Európe.

Ilustračný obrázok k článku Vyhrotená atmosféra vo Viedni: Proti opatreniam protestovali desaťtisíce ľudí, VIDEO
13
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Na protestoch proti novým vládnym opatreniam v boji proti koronavírusu sa v sobotu vo Viedni zúčastnilo približne 30 000 ľudí, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na aktualizované odhady rakúskej polície. Demonštranti svojím pochodom narušili dopravu v celom centre. Niektorí účastníci podľa medializovaných informácií hádzali na policajtov fľaše.

„Atmosféra je vyhrotená,“ povedal policajný hovorca.

Lockdown aj povinné očkovanie

Rakúsko zavedie po rekordnom počte nových prípadov nákazy koronavírusom plošný lockdown, ktorý sa začne v pondelok a bude sa týkať zaočkovaných aj nezaočkovaných občanov. Oznámil to v piatok predpoludním kancelár Alexander Schallenberg. Lockdown bude trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch.

Rakúska vláda zároveň oznámila, že od 1. februára 2022 začne v krajine platiť povinnosť byť zaočkovaný proti COVID-19 pre všetkých obyvateľov. Očkovanie treťou dávkou bude možné už po štyroch mesiacoch.

Preťažené nemocnice

Podľa agentúry Reuters sa Rakúsko stane prvou krajinou v západnej Európe, ktorá túto jeseň znovu zavedie úplnú uzáveru s cieľom čeliť novej vlne pandémie, a zároveň pôjde o prvý štát, ktorý nariadi celej svojej populácii, aby sa dala zaočkovať.

Miera zaočkovanosti v Rakúsku patrí k najnižším spomedzi krajín západnej Európy — plne očkovaných je tam okolo 66 percent populácie.

V uplynulých dňoch krajina hlásila viac ako 10 000 nových prípadov nákazy denne. Nemocnice aktuálne čelia náporu pacientov a počet obetí naďalej stúpa.

Zdroj: Dnes24.sk

Pandémia na Slovensku i vo svete

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM