Ilustračný obrázok k článku Vysúdi MILIÓNY? Haščák žiada od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody!
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Vysúdi MILIÓNY? Haščák žiada od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody!

Finančník Jaroslav Haščák bude žiadať od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody za nezákonné obvinenie a následné väzobné stíhanie.

Aktualizované Krimi
Aktualizované Krimi

Vysúdi MILIÓNY? Haščák žiada od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody!

Finančník Jaroslav Haščák bude žiadať od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody za nezákonné obvinenie a následné väzobné stíhanie.

Ilustračný obrázok k článku Vysúdi MILIÓNY? Haščák žiada od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody!
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

"Ako potvrdil predovšetkým Najvyšší súd SR, náš klient bol obvinený a väzobne stíhaný nezákonne. Samotné obvinenie bolo vznesené nedôvodne. Bolo postavené len na výňatku z internetového spisu Gorila, ktorý hovorí o údajnej spravodajskej informácii Slovenskej informačnej služby (SIS) bez toho, aby bol dôkazne overený jej obsah, pôvod a nebola ani len vypočutá údajná autorka tejto informácie,“ vyhlásil advokát Peter Kubina, ktorý prevzal jeho zastupovanie.

Bez dôkazov?

Tvrdí, že vyšetrovacie orgány nepredložili žiadny dôkaz o tom, že by mal bývalý riaditeľ kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš vyniesť nahrávky Gorila či čokoľvek iné z tajnej služby a poskytnúť to priamo alebo nepriamo Haščákovi. Advokát považuje za neopodstatnené aj vzatie Haščáka do kolúznej väzby.

Avizuje, že v najbližších týždňoch bude Ministerstvu spravodlivosti SR a Generálnej prokuratúre SR doručená žiadosť o predbežné prerokovanie nároku vrátane návrhu na ospravedlnenie sa Haščákovi. Ak by uvedené inštitúcie návrh na ospravedlnenie akceptovali, podľa Kubinu by predišli pripravovanej žalobe o náhradu škody.

Podľa portálu aktuality.sk, si má Haščák od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody. „Získané peniaze chce Jaroslav Haščák po odpočítaní nákladov na právne služby venovať na dobročinný účel. Aspoň to tvrdí jeho advokát Peter Kubina s tým, že v žalobe by mohol Haščák žiadať náhradu škody vo výške desiatok miliónov eur,“ tvrdí spomínaný web.

Reakcia prokuratúry

Generálna prokuratúra SR nebude uvedenú záležitosť riešiť prostredníctvom médií,“ reagoval jej hovorca Dalibor Skladan. Ministerstvo spravodlivosti zatiaľ stanovisko neposkytlo.

Po doručení každej žiadosti o predbežné prerokovanie nároku na náhradu škody podľa zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci si v prvom kroku Ministerstvo spravodlivosti SR zabezpečuje podklady pre jej posúdenie a následne pristupuje k vecnému posúdeniu.

Vo všeobecnosti platí, že v prípade posúdenia žiadosti ako dôvodnej je možné pristúpiť k poskytnutiu satisfakcie aj formou ospravedlnenia. Otázka možnosti poskytnutia satisfakcie formou ospravedlnenia však nie je závislá od skutočnosti, či osoba žiadateľa hrozí miliónovou žalobou, ale je závislá od posúdenia dôvodnosti žaloby,“ spresnil Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti.

Generálna prokuratúra zrušila koncom augusta 2021 v súvislosti s kauzou Gorila obvinenie voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, ale aj bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín