Svet Zo zahraničia

Výrobok, ktorý môže zachrániť život: Testujú neoprén chrániaci pred žraločím uhryznutím

S cieľom zmierniť následky prípadného žraločieho uhryznutia testuje austrálska Flindersova univerzita nové typy neoprénu pre plavcov. S odvolaním sa na utorkové vyhlásenie predstaviteľov univerzity o tom informovala agentúra AFP.

Ilustračný obrázok k článku Výrobok, ktorý môže zachrániť život: Testujú neoprén chrániaci pred žraločím uhryznutím
5
Galéria
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Na základe štátneho grantu budú vedci testovať nový typ neoprénu s potenciálom výrazne zmierniť následky uhryznutia niekoľkých druhov žraloka vrátane obávaného žraloka modrého (nesprávne nazývaného žralok biely).

Daný materiál by mal výrazne obmedziť rezné a bodné poranenia pri uhryznutí, a teda zmierniť stratu krvi obetí útoku. „Sme si vedomí toho, že (materiál) nezabráni všetkým zraneniam, keďže neochráni pred zlomeninami a pomliaždeninami“, vyhlásil na margo projektu profesor Charlie Huveneers. Avšak dodal, že „väčšina úmrtí následkom žraločieho uhryznutia je spôsobená vykrvácaním“. Nový materiál by preto mohol značne zvýšiť šance napadnutých osôb na prežitie útoku.

Napriek tomu, že austrálske pláže navštívia každoročne desiatky miliónov návštevníkov, útoky žralokov sú extrémne vzácne. Každý jeden útok je však značne medializovaný a vyvoláva verejné diskusie o bezpečnosti prímorských stredísk.

Podľa dostupných údajov bolo v Austrálii v roku 2018 zaznamenaných 27 útokov žraloka, z čoho iba jeden útok mal smrteľné následky.

Foto: ilustračné

Potápači a žraloky
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM