Veronika Ondo-Cholewová Zo zahraničia

Vyše milión ľudí je pre ostreľovanie bez vody: FOTO počas evakuácie

Eskalácia napätia a ostreľovanie na východe Ukrajiny narušili dodávky vody pre viac ako milión ľudí v regióne.

Ilustračný obrázok k článku Vyše milión ľudí je pre ostreľovanie bez vody: FOTO počas evakuácie
5
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Podľa britského denníka The Guardian na to upozornil Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK). MVČK vyzval všetky strany konfliktu, aby ušetrili infraštruktúru, ktorá je nevyhnutná pre život civilistov komunít. Dodal, že v dôsledku ostreľovania boli za posledné dva dni z prevádzky vyradené prinajmenšom dve veľké čerpacie stanice v Doneckej oblasti, ktoré slúžia viac ako miliónu ľudí na oboch stranách línie kontaktu.

Dodávky na Ukrajinu

Civilná infraštruktúra poskytujúca životne dôležité služby je chránená podľa medzinárodného humanitárneho práva, upozornila Florence Gilletteová, vedúca delegácie MVČK na Ukrajine.

EÚ v sobotu informovala, že koordinuje dodávky pomoci Ukrajine. Pomoc poskytovaná členskými štátmi má „podporiť úsilie Ukrajiny pripraviť sa na všetky možné scenáre,“ uvádza sa vo vyhlásení Európskej komisie.

Prečítajte si aj:

Pomoc zo sveta

Pomoc zo Slovinska, Írska, Rumunska a Rakúska zahŕňa jednorazové lekárske rúška, sterilné rukavice, generátory, antibiotiká, dezinfekčné prostriedky. Francúzsko dodalo aj stovky stanov, prikrývok, diek a spacích vakov, ako aj 3000 kusov špeciálnych rukavíc a zdravotnícku stanicu schopnú ošetriť 500 zranených.

„Okamžitá pomoc v oblasti civilnej ochrany je na ceste. Slovinsko, Rumunsko, Francúzsko, Írsko a Rakúsko už predložili prvé ponuky a v najbližších dňoch očakávam ďalšiu pomoc od ostatných členských štátov EÚ,“ povedal eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

Pozrite si fotogalériu. Miestni obyvatelia nastupujú do vlaku na železničnej stanici počas ich evakuácie do Ruska v meste Debaltseve, v oblasti kontrolovanej pro-ruskými militantmi na východe Ukrajiny.

Evakuácia do Ruska v meste Debaltseve na Ukrajine
5
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM