Aktualizované Správy Zo Slovenska

Vysokým školám hrozí KOLAPS: Vláde dávajú ultimátum, inak od novembra NEUČIA

Ak nebudú splnené požiadavky Slovenskej rektorskej konferencie, od 17. novembra prestanú vysoké školy vyučovať.

Ilustračný obrázok k článku Vysokým školám hrozí KOLAPS: Vláde dávajú ultimátum, inak od novembra NEUČIA
Zdroj: TASR

Slovenská rektorská konferencia (SRK) upozorňuje na to, že vysokým školám na Slovensku hrozí kolaps. Vyzýva preto vládu SR, aby zvrátila negatívny vývoj ich financovania či kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou. Ak sa tak nestane, od 17. novembra prestanú vysoké školy vyučovať. Konštatuje to vo vyhlásení, ktoré TASR poskytla Ľubica Benková zo SRK.

Otázka prežitia

„Vysoké školy sú na pokraji kolapsu. V ostatných rokoch už nie je možné hovoriť o ich rozvoji, no dnes ani o ich dôstojnom prežití či prežití vôbec,“ zdôrazňuje konferencia.

Poukazuje na predchádzajúce škrty v rozpočte verejných vysokých škôl v rokoch 2021 a 2022 i plánovaný pokles v roku 2023 vo výške 72 miliónov eur. Za takýchto okolností nie je podľa SRK možné zabezpečiť základný chod verejných vysokých škôl. Pripomína, že vysoké školy plnia celé spektrum poslaní a úloh, pričom vysokoškolský sektor je rozhodujúci pre hospodársky rozvoj a kľúčový pre budovanie znalostnej spoločnosti.

Ultimátum

Vládu SR preto vyzýva na splnenie troch požiadaviek. Žiada ju, aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl a aby sa financovanie dostalo minimálne na úroveň roka 2020. Požaduje tiež, aby sektoru vysokých škôl kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou a aby dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch tak, ako sa tomu deje v okolitých krajinách.

„Ak nedôjde k naplneniu týchto požiadaviek, vysoké školy od 17. novembra 2022 zatvoria svoje brány a prestanú plniť svoje poslanie,“ odkázala SRK.

Vyhlásenie SRK podporuje aj Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ktorý sa s požiadavkami plne stotožňuje.

Bol aj protest

Pripomína, že dlhodobo poukazuje na to, že súčasné kroky vlády SR urýchľujú kolaps slovenských verejných vysokých škôl. Odkazuje, že reformu vysokých škôl nie je možné zrealizovať bez dostatočného finančného krytia zo štátneho rozpočtu.

Za zachovane správneho fungovania regionálneho i vysokého školstva s adekvátnym financovaním zorganizoval zväz v minulosti aj protest, k náprave však doteraz nedošlo.

„Pokles verejných zdrojov v ostatných dvoch rokoch a ďalšie očakávanie krátenia financií zo štátneho rozpočtu verejným vysokým školám pre rok 2023 predurčuje túto vládu za hrobára, a nie reformátora slovenského vysokého školstva,“ uvádza zväz vo svojom stanovisku, ktoré TASR poskytol jeho predseda Pavel Ondek.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM