Aktualizované Krimi

Zvrat v kauze OČISTEC: Dostane sa Gašpar a spol. na slobodu?

Špecializovaný trestný súd v Banskej bystrici rozhodol o predĺžení väzby obžalovaných v kauze očistec.

Ilustračný obrázok k článku Zvrat v kauze OČISTEC: Dostane sa Gašpar a spol. na slobodu?
Zdroj: TASR

Bývalý policajný prezident Tibor G., exšéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter H., niekdajší riaditeľ protikorupčnej jednotky Róbert K. aj ďalší bývalí policajní funkcionári Marián Z. a Milan M., obvinení v rámci policajnej akcie Očistec, majú zostať vo väzbe do 5. novembra.

Sudca pre prípravného konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v utorok zamietol návrh na jej predĺženie.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal voči rozhodnutiu sťažnosť.

Prokurátor neuspel

Predĺženie väzby žiadal aj pre exšéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petra H., niekdajšieho riaditeľa protikorupčnej jednotky Róberta K. aj ďalších bývalých policajných funkcionárov Mariána Z. a Milana M.. „Návrhom, ktoré prokuratúra v tomto štádiu konania predložila sudcovi pre prípravné konanie, nebolo vyhovené. Avšak, využil som opravný prostriedok a podal som sťažnosť voči všetkým výrokom, ktoré sa týkali nevyhovených návrhov. V blízkej dobe bude o nich rozhodovať Najvyšší súd SR,“ uviedol prokurátor ÚŠP Michal Šúrek.

Videá nepomohli

Návrh na predĺženie väzby obsahoval aj prepisy obrazovo-zvukových záznamov, ktoré majú potvrdzovať snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz. Následne boli medializované videá s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom, exministrom vnútra Robertom Kaliňákom, obhajcom Marekom Parom, podnikateľom Miroslavom Bödörom a synom Tibora G na poľovníckej chate.

Absurdistan

Podľa právneho zástupcu Tibora G. Paru sa sudca pre prípravné konanie ŠTS venoval i prepisom spomínaných obrazovo-zvukových záznamov. Ozrejmil, že podľa súdu má disciplinárnu zodpovednosť niesť on ako obhajca a nie obvinení. Dodal tiež, že nahrávky sa odovzdali médiám, ale nie súdu, čo považuje za absurdné.

Bývalý policajný prezident Tibor G. a ďalší niekdajší vysokopostavení policajní funkcionári boli zadržaní v rámci minuloročnej akcie NAKA Očistec. V prípade padli obvinenia pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a pre zločin korupcie. Vo väzbe sú preto, aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode a pokračovať v trestnej činnosti.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM