Webnoviny - Svet

WIENK: Na Najvyššom súde SR konali nezákonne

WEBNOVINY.SK

Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play na brífingu pred Ministerstvom spravodlivosti SR, na ktorom informovala o podaniach na disciplinárne konanie a trestné stíhanie týkajúcich sa konaní na Najvyššom súde SR. Bratislava, 16. september 2010 Foto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Mnohé spisy na Najvyššom súde SR boli pridelené senátom a následne konkrétnym sudcom v rozpore so zákonom. Domnieva sa to Aliancia Fair-play, ktorá dnes v tejto veci odovzdala do podateľne ministerstva spravodlivosti podnet na podanie disciplinárneho návrhu.

Podľa Aliancie Fair-play sa disciplinárnych previnení dopustili predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin a podpredsedníčka NS SR Daniela Švecová, keď už raz pridelené súdne spisy rozdelili priamo sudcom bez použitia elektronickej podateľne. Išlo údajne o 30 spisov. Boli to vraj opatrenia na vyrovnanie nerovnomernej záťaže senátov, opatrenie po odchode sudkyne do dôchodku a opatrenie pre dlhodobú neprítomnosť dvoch sudcov.

„Náš právny štát je postavený na tom, že nikto nemôže ovplyvňovať, ktorému konkrétnemu sudcovi budú pridelené spisy. Preto bola zákonom zavedená elektronická podateľňa a tú nemôže nikto obchádzať,“ povedala dnes na brífingu programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk. Pripustila, že obísť elektronickú podateľňu možno iba vo výnimočných prípadoch.

Podľa Wienk aj v týchto prípadoch možno konať len v súlade s rozvrhom práce na súdoch, ktorý je verejne dostupný. Ak sa nedodrží náhodné prideľovanie súdnych spisov prostredníctvom elektronickej podateľne, tak podľa Wienk sa bude množstvo ľudí obracať na ústavný súd. „Ak ústavný súd vyhovie ich sťažnostiam, tak potom príde k prieťahom v konaní, lebo tie sa potom budú musieť otvoriť ešte raz,“ tvrdí Wienk.

Podľa Wienk by mala prípady preskúmať ministerka spravodlivosti a Úrad boja proti korupcii. „Ministerka spravodlivosti má podľa zákona možnosť podať návrh na disciplinárne konanie. My si myslíme, že takéto konanie je natoľko závažné, že spĺňa skutkovú podstatu disciplinárnych previnení a preto by podľa nás ministerka spravodlivosti mala konať a mala takýto návrh iniciovať,“ povedala Wienk.

Ak by sa tak stalo, tak Harabina by disciplinárne stíhal Ústavný súd SR a v prípade sudkyne Švecovej disciplinárny súd.

WIENK: Mohli tu byť dokonca spáchané trestné činy

„Taktiež sa obávame, že tu mohli byť dokonca až spáchané trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa alebo zasahovania do nezávislosti súdu,“ povedala. Podklady Aliancie Fair-play by mal preveriť Úrad boja proti korupcii.

Wienk poukázala v súvislosti s dnešným podaním na prípad, keď sa postupnými krokmi zásadne menilo zloženie jedného senátu na Najvyššom súde SR. „Tento senát bude rozhodovať o mimoriadnom odvolaní v kauze Tipos,“ konkretizovala.

Dodala, že sa črtá podozrenie, že by mohlo ísť aj o postranný motív ovplyvniť konkrétne súdne konania. „Ale pre nás tento motív nie je dôležitý, nemal by byť dôležitý ani pre ministerstvo ani pre Úrad boja proti korupcii. Najdôležitejšie je, že niekto, komu sme my zverili rozsiahle právomoci, zasiahol do práv občanov na spravodlivý súdny proces,“ povedala Wienk, ktorá už má informácie, že v kauze Tipos sa chce ministerstvo spravodlivosti ako jedna zo strán sporu obrátiť na Ústavný súd SR a napadnúť celé konanie.

Ministerka spravodlivosti môže podať vo veci návrh na disciplinárne konanie do šiestich mesiacov od dňa, keď sa dozvedela o skutku. "

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM