Webnoviny - Svet

Z ukrajinského jazyka maturuje 19 študentov

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Martin HavranPREŠOV 16. mája (WEBNOVINY) – Na 40 gymnáziách v Prešovskom kraji sa dnes začali ústne maturitné skúšky O týždeň neskôr sa k nim pridajú aj odborné školy. Špecialitou Prešovského kraja je maturita z ukrajinského jazyka, ktorú absolvuje 19 študentov Spojenej školy Tarasa Ševčenka v Prešove. Škola má dve zložky, základnú školu a gymnázium, je jedinou školou na Slovensku s vyučovacím jazykom ukrajinským, kde sa vzdeláva celkom 275 žiakov, z toho 132 študuje na gymnáziu.

Ako uviedla pre agentúru SITA zástupkyňa riaditeľa školy Ljubov Gojdičová, gymnázium navštevujú hlavne žiaci zo severovýchodu Slovenska, ale majú aj dvoch druhákov z Ukrajiny. Skúšku dospelosti skladá 19 študentov, ktorí tvoria jednu triedu. K povinným maturitným predmetom na tejto škole patrí slovenský, ukrajinský a iný cudzí jazyk. Z angličtiny maturuje 11 študentov, ruštinu si vybralo sedem a nemčinu jeden študent. Žiaci na voliteľných predmetoch odpovedajú v slovenskom jazyku. Študenti z ukrajinského gymnázia sa hlásia ďalej na vysoké školy, v kurze je v tomto školskom roku ekonómia, humanitné odbory a medicína. Gojdičová informovala, že ich žiaci si podali prihlášky aj na štúdium ukrajinského jazyka na Prešovskú univerzitu, dokonca jedna študentka má záujem študovať ukrajinčinu v Prahe.

Spojená škola Tarasa Ševčenka plánuje od septembra otvoriť jednu triedu gymnazistov, kde môžu prijať 30 žiakov. Prijímacie konanie zatiaľ neuzavreli, v júni budú robiť ešte druhé kolo.

V Prešovskom kraji na všetkých typoch stredných škôl maturuje v tomto školskom roku vyše 9 600 študentov. Ako uviedla vedúca oddelenia odborných metodických činností Krajského školského úradu v Prešove Mária Stanislavová, čo sa týka cudzích jazykov, z angličtiny maturuje 6 651 študentov, nasleduje nemčina s počtom 2 381 študentov, ruštinu si zvolilo 481 maturantov, 25 je francuzštinárov, nasleduje ukrajinský jazyk s počtom 19 a španielčinu si zvolilo osem študentov.

Počet študentov každým rokom klesá. V kraji je o 259 maturantov menej ako ich bolo v uplynulom školskom roku. Najviac stredných škôl patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Podľa hovorkyne prešovskej župy Veroniky Fitzekovej samosprávny kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 82 stredných škôl, z toho je 55 stredných odborných škôl, 17 gymnázií, sedem spojených škôl a tri zdravotnícke školy. Pracuje na nich takmer 4 700 zamestnancov a študuje takmer 36 000 žiakov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM