han Zo Slovenska

Za pár mesiacov vyrobili STÁTISÍCE nových EČV: Tie si môžete preniesť zo starého auta!

Automobilové opravovne Ministerstva vnútra (AOMV) SR vyrobili od nového roka 300.000 tabuliek s novými evidenčnými číslami pre motorové vozidlá.

Ilustračný obrázok k článku Za pár mesiacov vyrobili STÁTISÍCE nových EČV: Tie si môžete preniesť zo starého auta!
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

TASR o tom informovala vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Katarína Hettešová. Zmeny sa podľa nej týkajú systému evidencie vozidiel, dizajnu tabuliek i zjednodušeného prenosu EČV medzi majiteľmi alebo vozidlami.

„Nový font písma nahradzuje desaťročia používané písmo, ktoré už nespĺňalo moderné trendy a požiadavky na čitateľnosť. Malo by sa to ukázať za zníženej viditeľnosti aj pri automatizovanom spracovaní evidenčných čísel z tabuliek na rôzne účely,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti AO MV SR Michal Šula.

Čo o nich (ne)-viete?

Nové EČV pozostávajú z rovnakého počtu znakov ako staré. Zrušilo sa pôvodné označovanie vozidla podľa okresu majiteľa. Rôzne skupiny motorových vozidiel sa odlišujú iba špecifickou skladbou evidenčného čísla. Napríklad elektromobily už nemajú po novom svetlozelené tabuľky, ale sú rozpoznateľné evidenčným číslom začínajúcim sa písmenami EV alebo EL," ozrejmila Hettešová.

Zároveň majitelia nových vozidiel majú možnosť preniesť si evidenčné číslo z pôvodného vozidla na nové. Tiež si nový majiteľ môže ponechať svoje evidenčné číslo aj po predaji vozidla.

„Ponechané evidenčné čísla budú môcť byť priradené aj k novým vozidlám, ak si majiteľ kúpi auto bez evidenčného čísla. Nový zákon necháva každému majiteľovi až jeden rok na ponechanie si EČV bez priradenia k autu,“ doplnil Šula.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM