Webnoviny - Svet

Začala sa prehliadka študentských filmov Áčko

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) – Priestory Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave patria od dnes až do nedele 18. októbra študentskej tvorbe. Trinásty ročník festivalu študentských filmov Áčko, ktorý je venovaný humoru, oficiálne otvoril vo štvrtok večer jeden z hlavných hostí festivalu, scenárista a humorista Andy Kraus, spoločne s dekanom Filmovej a televíznej fakulty VŠMU Leom Štefankovičom a výkonným riaditeľom festivalu Jánom Melikantom prestrihnutím filmového pásu s minuloročným festivalovým spotom. Ešte predtým však ústrižkami tohtoročného spotu pokrstili DVD s víťaznými snímkami dvanásteho ročníka prehliadky, ktoré je špeciálnym darčekom pre návštevníkov.

Keďže trinástka je nešťastné číslo, organizačný tím urobil pre úspech tohto ročníka všetko. Ako píše Štefankovič v bulletine, otvárací ceremoniál presunuli z nešťastného piatku na šťastný štvrtok, košele si zapínali nakrivo, oblievali si len vrchnú časť odevov a nekládli klobúky na postele. Zrejme to ale nestačilo, pretože už počas slávnostného otvorenia sa vyskytli technické problémy. Namiesto pôvodne plánovanej premiéry snímky Děti sledující noční vlaky festival otvorilo Veľké pranie, minuloročný víťaz v kategórii Najlepší hraný film.

Okrem zahraničných škôl, konkrétne Fínskej filmovej školy z Helsínk (University of Art and Design Helsinki) a pražskej FAMU, odprezentujú svoju tvorbu študenti a študentky z Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení Bratislava, Súkromnej strednej priemyselnej školy animovanej tvorby v Bratislave, Súkromnej strednej umeleckej školy filmovej v Košiciach, Fakulty umenia Technickej univerzity v Košiciach, Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici a Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Prihlásené filmy sú zaradené do súťaže v troch kategóriách: hraná tvorba, dokumentárna tvorba, animovaná tvorba / videoart. Okrem týchto cien udelí porota ocenenie Grand Prix za najlepší film a najlepšiu kameru a ocenenia Literárneho fondu pre výnimočné tvorivé výkony v rôznych kategóriach.

Okrem projekcií je pripravený sprievodný program v podobe workshopov, prednášok, ale aj divadelných a hudobných vystúpení. Vstup je zdarma, akreditovať sa dá pri vstupe na premietanie.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM