Webnoviny - Svet

Začali sa nové voľby v obciach a mestách

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/APBRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) – V dvoch mestách a v piatich obciach sa dnes o 7:00 začali nové voľby do orgánov samosprávy obcí. V takzvaných doplňujúcich voľbách budú voliť primátora v mestách Šaštín – Stráže v Trnavskom kraji a v Tornali v Banskobystrickom kraji. Nové obecné voľby predseda Národnej rady SR Pavol Paška pôvodne vyhlásil okrem dvoch miest v 11 obciach. V ôsmich z nich mali zvoliť starostu a v troch spolu štyroch poslancov obecného zastupiteľstva. Nie vo všetkých obciach však dnes voľby budú, v šiestich sa totiž neprihlásili kandidáti. Jednou z možných príčin nezáujmu o kandidovanie na uvoľnené obecné posty je fakt, že nové celoštátne obecné voľby sa uskutočnia už 27. novembra.

Voľby sa pre nezáujem o kandidovanie do obecnej samosprávy neuskutočnia spolu v šiestich obciach. V Trenčianskom kraji nebudú voľby v Hornej Maríkovej, kde majú neobsadené dve poslanecké miesta. Podobne pre nezáujem kandidátov sa doplňujúce voľby poslanca nekonajú ani v susednom Nitrianskom kraji v obci Podhorany. V obci Osádka v Žilinskom kraji voľby nebudú, pretože sa nenašiel žiadny kandidát na starostu. V tom istom kraji nebudú voliť starostu aj v obci Vyšný Kubín, pretože o starostovskú stoličku nikto neprejavil záujem. V Košickom a Prešovskom kraji sa mali dnes v dvoch obciach konať doplňujúce voľby starostu, neprihlásil sa však žiadny kandidát, voľby preto nebudú. V Košickom to je obec Trnava pri Laborci a v Prešovskom kraji Valentovce.

Voliť starostu však v sobotu budú voliči z Novej Bošáce (Trenčiansky kraj), Vavrišova (Žilinský kraj) a tiež z obcí Šurice a Kráľ v Banskobystrickom kraji. Jedného poslanca by mali zvoliť v Ruskej v Košickom kraji.

Nové voľby do orgánov samosprávy obcí vyhlasuje predseda NR SR z viacerých dôvodov – ak sa riadne voľby nekonali z akýchkoľvek dôvodov podľa zákona a ak voľby vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné alebo zruší ich výsledok. Nové voľby sa vyhlasujú i v prípade, ak dvaja z kandidátov na starostu obce dosiahnu rovnaký počet hlasov. Dôvodom je aj uvoľnenie miesta poslanca zastupiteľstva, na ktoré nie je náhradník alebo uvoľnenie miesta primátora či starostu. Nahradiť treba napríklad aj tých predstaviteľov obcí a miest, ktorí odstúpili zo zdravotných a ďalších dôvodov alebo zomreli.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM